6 sposobów na piękny trawnik


Zielony i gęsty trawnik to cel każdego posiadacza ogrodu.

W jaki sposób dbać o trawnik, by się dobrze i zdrowo prezentował?

1. Odnowienie trawnika po zimie.

Dzięki wertykulacji - zabiegu oczyszczania trawnika i aeracji - napowietrzaniu trawnik odżyje po zimie i będzie regularnie rosnąć. Bez wykonywania tych zabiegów istnieje ryzyko obumierania trawnika. Skutkiem obumierania trawnika mogą być widoczne, gołe miejsca, w których będzie prześwitywać ziemia.

2. Regularne dosiewanie trawy.

Trawę należy dosiewać zawsze wtedy, kiedy zaistnieje taka potrzeba. Dosiewać należy ją w momencie widocznego przerzedzenia trawnika, kiedy widoczne są puste place. Dosiewanie sprawi, że trawnik będzie gęsty.

3. Nawożenie.

Trawnik regularnie nawożony to trawnik zdrowy, równomiernie odrośnięty, w intensywnym kolorze. Naważanie trawnika najlepiej zacząć wiosną. Część środków pielęgnacyjnych stosuje się 3,4 razy do roku.

4. Koszenie.

Źdźbła regularnie koszone to mocniejsza trawa, lepiej rozkrzewiona. Intensywność koszenia należy uzależnić od przyrostu, funkcjonalności i okresów suchych. W czasie dużego przyrostu, od kwietnia do czerwca koszenie należy często powtarzać.  W okresie suchym - latem lepiej jest dłużej odczekać między jednym a drugim koszeniem.

W zależności od funkcjonalności różnić się będzie docelowa długość/wysokość trawy.

5. Nawadnianie.

Największe zapotrzebowanie na wodę ma trawnik w okresie największego przyrostu - na wiosnę. Odpowiednia wilgotność podloża - nie za suche, nie za mokre pozwoli trawie na lepsze ukorzenienie się. Trawnik na podłożu o odpowiedniej wilgotności będzie odporny na choroby i równo zabarwiony.

Trawnik można podlewać zarówno rankiem, jak i w południe, można do jego podlewania używać także zimnej wody. Istnieje wiele metod i urządzeń pomagających w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności gleby. Najważniejsze przy pielęgnacji trawnika jest ich regularne używanie.

6. Zapobiegane chorobom i szybkie reagowanie kiedy wystapią.

Profilaktyczne działania, zabobiegające chorobom traw to:

  • zabiegi wertykulacji i aeracji,
  • usuwanie ściętej trawy po skoszeniu,
  • koszenie i wygrabianie trawy przed zimą,
  • nawożenie trawnika w ciągu roku.

Dzięki tym zabiegom choroby mają utrudnione rozpowszechnianie się, ich rozwój jest spowolniony, rośliny są na nie odporniejsze.

Kiedy tylko zauważy się na trawniku objawy choroby, jak najszybciej należy użyć odpowiedniego środka, by zastopować dalszy rozwoj czynników chorobowych i ochronić zdrowy trawnik przed chorobą.

Powodzenia.

Jolanta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *