Cięcie borówki amerykańskiej – jak i kiedy to robić?

Borówki amerykańskie owocują latem od połowy lipca do września. W trakcie zbiorów tych pysznych owoców warto przygotować się do cięcia borówek amerykańskich – pracy, która czeka na Ciebie jesienią. Na czym polega przycinanie borówek i dlaczego ten zabieg pielęgnacyjny jest niezbędny do prawidłowego owocowania krzewu w przyszłym roku? Sprawdź nasz tekst.

Cięcie borówki amerykańskiej, mające na celu jej prześwietlanie, zazwyczaj przeprowadza się po zakończeniu okresu kwitnienia oraz owocowania, na krzewach cztero- lub pięcioletnich. Tego typu cięcie borówki pełni przynajmniej kilka funkcji.

  • Zapobiega utrzymywaniu się wysokiej wilgotności w wewnętrznych partiach krzewu, która stanowi dobre środowisko dla rozwoju chorób grzybowych.
  • Ułatwia dostęp do światła słonecznego środkowej części krzewu.
  • Zmniejsza liczbę pąków kwiatowych, dzięki czemu w następnym sezonie borówki będą dawały większe, zdrowsze i smaczniejsze owoce.

ZIEMOVIT pokaże Ci, jak bezpiecznie i skutecznie przeprowadzić cięcie borówek amerykańskich jesienią. Dzięki naszym poradom w przyszłym roku borówki uprawiane w Twoim ogrodzie będą jeszcze lepsze!

Cięcie borówki amerykańskiej – jakie pędy należy wyciąć?

Borówka amerykańska jest krzewem wieloletnim, który najlepiej owocuje na pędach dwu- oraz trzyletnich – im starsze pędy, tym mniej kwiatostanów, a w konsekwencji borówek. Dlatego jesienne cięcie borówki warto zacząć od usunięcia pędów starszych niż sześć lat. Jak je rozpoznać? Najstarsze pędy borówki to te o największym rozgałęzieniu i odstającej, łuszczącej się korze.

Do usunięcia w trakcie jesiennego przycinania kwalifikują się również następujące pędy borówki amerykańskiej:

  • chore lub posiadające wyraźne uszkodzenia mechaniczne,
  • płożące się po ziemi,
  • rosnące na boki.

Krzew borówek po przycięciu powinien posiadać (w zależności od swoich rozmiarów) sześć lub osiem mocnych pędów rosnących do góry (tzw. pędów szkieletowych). Warto, aby stare pędy stanowiły mniejszość – połowa pędów borówki amerykańskiej powinna mieć rok lub dwa.

O czym pamiętać w trakcie cięcia borówki amerykańskiej?

Warto pamiętać, aby cięcie borówki amerykańskiej przeprowadzić za pomocą sterylnych i naostrzonych narzędzi ogrodniczych. Prześwietlające i odmładzające cięcie krzewu na początku osłabia bowiem odporność rośliny na choroby, grzyby oraz owady. Użycie do przycinania borówki np. tępych, zardzewiałych nożyc powoduje, że tkanka krzewu zostaje poszarpana lub zanieczyszczona, co wpływa negatywnie na jego zdrowie.

Inne rodzaje cięć borówki amerykańskiej

Cięcie prześwietlające to nie jedyny zabieg pielęgnacyjny, jaki wykonuje się na borówkach. W zależności od tego, kiedy posadziłeś krzew borówki oraz ile ma on lat, cięcia wyglądają nieco inaczej:

  • dwuletnia borówka amerykańska w rok po posadzeniu – należy usunąć wszystkie kwiatostany;
  • borówka amerykańska do trzech lat – należy regularnie usuwać pędy chore i słabe.

Oprócz przycinania rośliny warto również pamiętać o zapewnianiu jej substancji odżywczych. Służą do tego przede wszystkim nawozy do borówek sprzedawane w formie granulatu, które stosuje się trzykrotnie w sezonie wegetacyjnym.

Borówka amerykańska to roślina o specyficznych wymaganiach, dlatego ten poradnik pozwoli Ci poznać inne informacje niezbędne do tego, by uprawa borówek w Twoim ogrodzie przebiegała bez zarzutu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *