Jak przygotować rozsadę poziomki?

Uprawa poziomek jest wymagająca, lecz pracę włożoną w pielęgnację byliny rekompensują obfite zbiory. Podstawowym problemem przy samodzielnej uprawie poziomki okazuje się odpowiednie zaplanowanie siewów, tak aby rozsada była jak najszybciej gotowa do zasadzenia. Przeczytaj wskazówki w naszym artykule i już pod koniec zimy rozpocznij przygotowania do uprawy, dzięki czemu będziesz mógł szybciej cieszyć się słodkimi poziomkami.

Poziomki to byliny owocowe, które są bardzo wdzięczne w uprawie w polskim klimacie. Dlaczego? Z kilku powodów:

  • Najpopularniejsze odmiany poziomki (np. Rugia) charakteryzują się długim okresem owocowania (od początku lata do końca jesieni);
  • Poziomki mają małe wymagania odnośnie do składu gleby, na której rosną (chociaż preferują lekko kwaśną ziemię);
  • Uprawa poziomek może odbywać się na stanowiskach zacienionych, a zatem rzadko użytkowanych w ogrodzie;
  • Poziomki są odporne na mrozy (mogą przezimować pod agrowłókniną) oraz lekkie okresy suszy.

Najlepiej uprawiać poziomki odmian bezrozłogowych, ponieważ nie potrzebują regularnego przycinania pędów (rozłogów) i obficie owocują. Co prawda możliwy jest zakup gotowych sadzonek, ale jeśli chcesz kontrolować rozwój poziomek od samego początku, warto odpowiednio szybko rozpocząć siewy. Gdzie wysiewać nasiona poziomek i jak to zrobić? Przekonaj się, jakie odpowiedzi na te pytania przygotował dla Ciebie Ziemovit.

Idealne miejsce do siewu poziomek w lutym

Jeżeli chcesz cieszyć się poziomkami latem, należy je posiać pod koniec lutego, gdyż rosną stosunkowo długo (3–4 miesiące). Miejscami, w których wysiane poziomki wzrosną szybciej, są:

  • szklarnia,
  • zimne miejsce w domu (np. parapet wschodniego okna w słabiej ogrzewanym pomieszczeniu),
  • przydomowy inspekt,
  • rozsadnik (tylko wówczas, gdy gleba jest już rozmarznięta).

Ważne, aby stanowisko było lekko zacienione oraz charakteryzowało się równomierną wilgotnością i temperaturą (sprzyjający mikroklimat można wytworzyć przez przykrywanie nasion agrowłókniną lub szkłem).

Ziemia do siewu poziomek

Nasiona poziomki są bardzo drobne, więc żeby przygotować rozsadę, dzięki której będziesz mógł zasadzić bylinę na powierzchni 10 m2, starczy 0,2 g nasion. W zależności od Twoich potrzeb możesz umieścić nasiona w skrzynce lub mniejszej kuwetce, rozsiane rzędowo. Istotne jest to, by nasiona znajdujące się w szklarni lub inspekcie zostały przykryte warstwą piasku – są one bowiem podatne na zapleśnienie, a piasek chroni je przed zatrzymywaniem nadmiaru wilgoci.

Gleba, dzięki której poziomki będą miały najlepsze warunki do wzrostu, powinna być lekko kwaśna (pH od 5,5 do 6,5) – specjalne podłoże do siewu i pikowania Ziemovit dobrze sprawdzi się w tej roli. Ziemia musi być też regularnie zraszana, nie należy jednak przesadzać z podlewaniem, gdyż może ono sprzyjać powstawaniu pleśni na nasionach. Jeśli dopilnowałeś wszystkich szczegółów, w maju będziesz cieszyć się gotowymi sadzonkami poziomek, a te zaowocują w przyszłym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *