Jak zapobiec chorobom roślin w Twoim ogrodzie


Jest kilka kroków, których wykonanie zapewni zdrowie roślinom w Twoim ogrodzie. oto kilka korzyści, jakie będziesz mieć po przeczytaniu tego artykułu:

 • zaoszczędzisz dużo swojego czasu - zamiast dbać o kwiaty będziesz rozkoszować się pięknym ogrodem.
 • zaoszczędzisz pieniądze - nie będziesz ich wydawać na chemię, albo na nowe sadzonki roślin.
 • będziesz zdrowszy. Wreszcie jeśli w Twoim ogrodzie mają rosnąć drzewa i krzewy wydające owoce - to bez chemii i bez chorób ich owoce będą okazalsze i zdrowsze dla Ciebie i dla Twojej rodziny.

Sposoby na zapobiegnięcie chorobom w ogrodzie, to:

1. Wybór gatunków odpornych na choroby

2. Odpowiednia pielęgnacja roślin

3. Pozbycie się chwastów

4. Stosowanie się do zasad dobrego sąsiedztwa roślin.

Po pierwsze są odmiany, od których z daleka trzymają się choroby:

Odmiany kwiatów odpornych na choroby to:

 • Aksamitki - małe, niskie kwiaty o zabarwieniu pomarańczowym. Ich zaletą jest to, że są odporne nie tylko na choroby, ale i kiedy zapomni się o ich podlaniu. Dlatego uchodzą za rośliny łatwe w uprawie.
 • Werbena ogrodowa (witułka) - odporna na choroby i szkodniki roślin. Uważaj jednak na to, by ją regularnie podlewać.
 • Róże. Miłośników róż z pewnością ucieszy fakt, że są wśród nich odmiany odporne na choroby roslin. Polecanym gatunkiem jest Carina. Chopin, Casanova, Alexander, Queen Elisabeth, Dame de Coeur, Kronenburg, Gloriette,

Kiedy w ogrodzie chcesz zasadzić owocujące rośliny zdecyduj się na:

 • Truskawki: odmianę o nazwie Kent, która jest odporna na choroby, czy Onebor.

Kiedy myślisz o drzewach owocowych - też masz to wyboru gatunki, które są odporne na choroby roślin. Znajdziesz wśród nich:

 • Jabłonie: Topaz, Rajka, Rubinola - odporne na mączniaka, polska odmiana Sawa, która cechuje się dodatkowo wysoką odpornością na mróz, Ariwa - zimowa odmiana deserowa odporna na parcha i mączniaka jabłoni.
 • Grusze: owocująca co drugi rok Żyfardka, Red Bonkreta Williamsa - odporna na marcha, ale wrażliwa na mróz, czy Kongresówka.
 • Śliwy: Jojo - odmiana odporna na groźną dla śliw szarkę przenoszoną przez mszyce.
 • Wiśnie: odmiany Agat, Sabina, Groniasta.

Po drugie dzięki odpowiedniej pielęgnacji - wzmocnisz rośliny i przegonisz choroby i szkodniki:

 • Zwykła soda do pieczenia - okazuje się być skutecznym środkiem zapobiegającym grzybom.
 • Stosowanie naturalnej gnojówki wzmocni rośliny oraz zapobiegnie chorobom np. grzybowym i odstraszy szkodniki.  Gnojówka z pokrzyw nadaje się do stosowania i jako naturalny nawóz i do opryskiwania roślin. Dzięki bogatej zawartości składników mineralnych wzbogaci ona podłoże, rośliny będą lepiej rosły. W czasie stosowania jej do oprysków - należy ja mocno rozcieńczyć, by nie spaliła delikatnych liści roślin.

Po trzecie pozbądź się chwastów:

Niebezpieczne dla roślin są również chwasty. Najlepiej jest im zapobiegać. Wówczas nawet nie zaczną wyrastać w Twoim ogrodzie, nie będzie więc konieczności żmudnego usuwania ich.

Naturalnym sposobem zapobiegania rozwojowi chwastów jest ściółkowanie podłoża przy roślinach. Dzięki temu zabiegowi chwasty nie pojawią się w Twoim ogrodzie. Jest wiele materiałów, z których  wykonasz ściółkę:

- liście,

- słoma,

- ścinki z drewna,

- wyschnięte wodorosty.

Dzięki ściółce gleba jest cieplejsza w chłodne dni i chłodniejsza w ciepłe, jest odpowiednio nawilżona oraz odżywiona Kiedy używasz naturalnej ściółki z czasem ona się rozkłada, oddając glebie wartościowe składniki. Najlepsza jest cienka warstwa ściółki, oddalonej nieco od rośliny, po to by dać jej możliwość swobodnego wzrostu.

Po czwarte chorobom zapobiegnie również sadzenie roślin w odpowiednim sąsiedztwie:

Są pary roślin, które odstraszają szkodniki, wpływają na lepszy wzrost sąsiada. Kilka z nich znajdziesz poniżej:

 • Cebula - dobrze jest ją posadzić kolo pietruszki - dzięki temu odstraszy ona połyśnicę marchwiankę.
 • Nasturcja - kwiaty nasturcji przyciągają do siebie takie szkodniki jak mszyce i pchełki.  Posadzona w ogrodzie odciągnie szkodniki od warzyw - rzodkiewki, koperku, kapusty. uchroni owocujące krzewy. najlepiej zaatakowaną przez szkodnika nasturcję wykopać i spalić.
 • Aksamitki - nie dość,  że same są odporne na choroby to jeszcze odstraszą swoim zapachem takie szkodniki, jak: nicienie. Aksamitki posadź obok: pomidorów i kapusty.

Powodzenia

Jolanta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *