Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie?


 1. Wybierz miejsce – od niego uzależniona będzie wielkość Twojego oczka wodnego oraz rodzaj posadzonych w nim roślin. Najlepiej jeśli oczko wodne znajduje się w miejscu częściowo zacienionym, jednak gdzie dociera słońce przez kilka godzin dziennie.  W zbiornikach ze zbyt małą ilością słońca nie będą kwitnąć niektóre gatunki lilii wodnych, natomiast jeśli jest go za dużo, a zbiornik jest mały istnieje ryzyko podgrzania wody. Powoduje to niedobór tlenu i rozwój glonów.
 2. Roślinność obok oczka wodnego. Lokalizując oczko wodne w ogrodzie upewnij się, że nie będzie ono zbyt blisko drzew, które na jesień będą zrzucać liście. Jeśli chcesz mieć obok sadzawki drzewa rozważ opcję posadzenia tam iglaków.
 3. Dostęp do prądu. Wybierając miejsce dla oczka wodnego zwróć uwagę na to skąd podciągniesz prąd do pomp i oświetlenia.
 4. Wyznacz strefy głębokości. Wyznaczając strefy głębokości pamiętaj o zachowaniu dosyć sporej części z płytką wodą – na około 20 cm głębokości. Jeśli strefa płytkiej wody będzie zajmować około 20, 30 % całkowitej powierzchni oczka wodnego uchronisz je przed rozwojem glonów planktonowych, a co się z tym łączy brzydkim zielenieniem wody. Strefa płytkiej wody to również miejsce składania ikry przez ryby i spokojnego wychówku ich potomstwa. Aby małe rybki miały się gdzie schować przed dużymi w miejscu tym posadź rośliny przybrzeżne. Z drugiej strony zbiornik nie może być zbyt płytki. Powinien mieć głębokość minimum 40 cm, a jeśli planujesz by mieszkały w nim ryby częściowo głębokość powinna sięgać do 1 metra, albo 1,5 metra przy planowaniu wpuszczenia do wody karpi koi.
 5. Zaznacz piaskiem zarys oczka i jego stref głębokości i wykop dołek. Pamiętając o zachowaniu odpowiedniej głębokości wykop dołek w ogrodzie. Oczko wodne nie powinno być zbyt małe. Im mniejsze tym wymaga intensywniejszej pielęgnacji, ponieważ nei zachodzą w nim procesy samooczyszczania się wody.
 6. Wyłożenie folią/użycie formy. Do dyspozycji masz kilka rodzajów materiałów. Oczko wodne zrobisz przy pomocy folii PCV, albo z kauczuku, przy użyciu gotowej formy, albo  masy betonowej.  Jeśli Twoje oczko wodne ma mieś nieregularne kształty do jego wyłożenia najlepiej nadawać się będzie folia PCV. Pod nią możesz użyć geowłókninę, lub kilkunastocentymetrową warstwę piasku.
 7. Przygotowanie filtrów. Samooczyszcanie się wody zachodzi przy większych zbiornikach , gdzie jest dużo roślin, mało ryb, odpowiedni kształt. Jednak w większości przypadkó do zachowania czystości wody konieczne jest zamontowanie filtrów.
 8. Sadzenie roślin. Wybierając rośliny do oczka wodnego weź pod uwagę ich czasy kwitnienia, wymagania jeśli chodzi o nasłonecznienie i głębokość na jakiej mogą rosnąć. Dobierając w ten sposób rośliny sprawisz, że będą dobrze rosły, kwitły. Aby rośliny łatwiej było posadzić w koszach warto na dnie sadzawki uformować półki o szerokości 30, 40 cm. Rośliny sadzi się w specjalnych kieszeniach jutowych, albo koszach. Najlepiej jest sadzić 2,3 rośliny na 1m2. Sadząc rośliny warto wziać pod uwagę to, że szybko się będa rozrastać. Rośliny pływające nie wymagają sadzenia, wystarczy je wrzucić do wody. Rośłiny te pełnią funkcję naturalnego filtra.
 9. Napełnianie wodą. Dno stawu obłóż żwirem. Wypełniając staw wodą dobrze jest zrobić to w dwóch etapach. Najpierw wypełnić do połowy, a potem gdy folia osiądzie do pełna.
 10. Brzeg oczka wodnego powinien być wyłożóny żwirem i kamieniami.
 11. Udekorowanie okolicy. Gdy zrobiłeś oczko wodne zajmij się dekoracją okolicy. Możesz posadzić rośliny – pamietając o tym, by nie unikać tych zrzucających liście, wyłożyć ścieżki. Obok oczka mozesz zamontować światła i meble.
 12. Wpuszczenie ryb. Ryby dobrze jest wpuszczać na samym końcu prac, na miesiąć po wlaniu wody do stawu. Dobrze jest przed ich wpuszczeniem sprawdzić stan wody. Im mniej ryb, tym lepiej. Po pierwsze szybko się rozmnażają, a po drugie będą się w nim lepiej czuć. Do bardzo małych sadzawek lepiej jest nie wpuszczać ryb. Należy też mieć na uwadze to, że oczko wodne będą odwiedzać inne zwierzęta. Chociażby ważki, lub spragnione ptaki.

Jolanta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *