Ogrodowe Kalendarium

Ogrodowe Kalendarium to przewodnik przez 12 miesiący w ogrodzie, na balkonie i tarasie.

Zapraszam do korzystania 🙂

kalendarium

Sadzenie/Wysiew Pielęgnacja Inne
STYCZEŃ:
·         Końcem miesiąca do pojemników wysiewamy nasiona pod rozsadę pierwiosnków i begonii. ·         Sprawdzamy, czy okryte na zimę rośliny są dobrze zabezpieczone.·         Jeśli na iglakach leży dużo śniegu – odśnieżamy, by ciężki nie połamał gałęzi.·         Pamiętajmy o rzadkim, ale regularnym podlewaniu roślin w doniczkach, na balkonach i tarasach. *)
LUTY:
·         Pod koniec miesiąca wysiewamy do pojemników lobelię, petunię, begonię. ·         Jeśli mamy w domu rośliny, które zimuję jest to dobry czas na ich nawożenie i przesadzenie do większych donic.·         Pamiętajmy o rzadkim, ale regularnym podlewaniu roślin w doniczkach, na balkonach i tarasach. *)
MARZEC:
·         Pierwsze wysiewki do gruntu – zaczynamy od warzyw odpornych na chłody. Posiać możesz cebulkę, groch, bób.·         Końcem miesiąca możesz sadzić nowe drzewka i krzewy w ogrodzie. ·         Marzec to czas pierwszych prac ogrodowych – trawnik - wygrabienie i wertykulacja. Jeśli masz żywopłot to jest to pierwszy moment na jego przycinkę.·         Pamiętajmy o rzadkim, ale regularnym podlewaniu roślin w doniczkach, na balkonach i tarasach. *) Pierwszy Dzień Wiosny
KWIECIEŃ:
·         Sadzenie krzewów kwitnących: róż·         Wysiew: nasturcji, słoneczników, aksamitek, nagietków, maciejka.·         Sadzimy mieczyki. ·         Sezon ogrodowy w pełni.·         Kwiecień to dobry czas na założenie nowego trawnika.·         Przy temperaturach utrzymujących się na poziomie 10 stopni Celsjusza – możesz przenieść do oczka wodnego rośliny, który zimowały w pomieszczeniu.·         W tym miesiącu przycinamy róże oraz skracamy forsycje, gdy już przekwitną. 22.04. - Dzień Ziemi
MAJ:
·         Wysadzamy do pojemników na balkony i tarasy oraz na rabaty: petunie, pelargonie, niecierpki fuksje, aksamitki. ·         Dbamy o trawnik – kosimy i nawozimy.·         Przycinamy krzewy ozdobne po przekwitnięciu·         Teraz jest dobry czas na nawożenie.·         Warto też pomyśleć o naturalnej ochronie roślin przed szkodnikami. 15.05 – „Zimna Zośka”. Tak w tradycji przyjęto nazywać okres, kiedy kończą się zimne temperatury. Po „Zimnej Zośce” zwykło się sadzić ciepłolubne rośliny, gdyż przymrozek już nie powinien wrócić.
CZERWIEC:
 koszenie trawnika ·         Trawnik jest po nawożeniu z maja jest zadbany i bardzo szybko odrasta – stąd konieczność częstego koszenia oraz podlewania.·         Usuwamy cebulki tulipanów, po przekwitnięciu, po ostrożnym wykopaniu ich – należy je wysuszać. Najlepiej odłożyć cebulki w przewiewne miejsce i luźno poukładać.·         Końcem miesiąca przycinamy krzewy po przekwitnięciu. Różom, które kwitną kilka razy w roku przycinamy pędy z przekwitłymi kwiatami, dla obfitszego kwitnienia.·         Czas polskich truskawek.
LIPIEC:
·         Rozmnażanie przez podział peoni i irysów - najlepiej w 2, 4 tygodniu po kwitnieniu ·         Dbamy o trawnik – kosimy go i nawozimy.·         Czas na strzyżenie żywopłotów.·         Zbieramy maliny, robimy sok.
SIERPIEŃ:
·         Końcem miesiąca sadzimy iglaki.·         Sadzimy byliny, które kwitną wczesną wiosną i latem. ·         Czas zbiorów owoców: wiśni, porzeczek, czereśni, agrestu oraz przygotowywania przetworów.·         Po zbiorach owoców warto usunąć stare   pędy – tzn. prześwietlić krzewy owocowe.
WRZESIEŃ:
·         Pora sadzenia roślin cebulkowych zimujących w gruncie. Sadzimy: tulipany, narcyzy, przebiśniegi, hiacynty, krokusy, zawilce i lilie.·         Do ogrodu i na balkon dokupujemy i wsadzamy w miejsce przekwitniętych kwiatów chryzantemy, wrzosy – które pięknie kwitną jesienią.·         Pozostałe kwiaty cebulkowe wykopujemy, układamy w przewiewnym pomieszczeniu, by przeschły przygotowując je do zimowania w pomieszczeniu. ·         Czas jabłek i gruszek, z których będziemy robić świeży kompot. Owoce zbieramy zrywając je z drzewa, tak by nie były obite podczas upadku.(Obite się szybciej psują)
PAŹDZIERNIK:
·         Idealna pora na sadzenie nowych krzewów, drzewek ozdobnych i owocowych. To równocześnie dobry moment na przemyślenie aranżacji ogrodu.·         Jeśli jeszcze nie posadziliśmy to do połowy miesiąca możemy wysadzić do gruntu tulipany, narcyzy i hiacynty. ·         Odświeżamy trawnik – usuwamy chwasty, dosiewamy nasiona trawy w puste miejsca, kosimy.
LISTOPAD:
· ·         Zanim nadejdą mrozy chronimy rośliny przed przyszłymi mrozami: włókniną otulamy tuje w donicach, inne rośliny zimozielone, na rabaty kładziemy gałęzie iglaków, usypujemy kopczyki ziemi koło róż, hortensji i magnolii.
GRUDZIEŃ:
·         Grudzień to bardzo dobry czas by wysadzić do pędzenia rośliny cebulowe, które mają zakwitnąć w marcu i kwietniu ·         Podlewamy rośliny zimujące w pomieszczeniach – raz na 2-3 tygodnie.·         Pamiętajmy o rzadkim, ale regularnym podlewaniu roślin w doniczkach, na balkonach i tarasach. *)·         Spulchniamy ziemię w doniczkach roślin pokojowych, by rośliny miały lepszy dostęp tlenu.

·         Zadbajmy o choinkę i gwiazdę betlejemską, by dłużej były piękną dekoracją domu

 

*) Rośliny wieloletnie, które zostawiliśmy otulone włókniną w doniczkach na balkonach i tarasach – zimą również wymagają podlewania. Częstotliwość podlewania należy dostosować do temperatur oraz należy uważać by nie przelać, bądź przesuszyć roślin. Gdy mamy otwarty balkon, na donicach leży śnieg – może się okazać, że podlewanie nie jest konieczne.

Na balkonie zimę przetrwają m.in.: tuje, barwinek, lawenda, szczypiorek.

1 komentarz do “Ogrodowe Kalendarium”

  1. Widziałam ostatnio cały przed warzywniakiem chodnik obstawiony wrzosami. Pięknie wyglądały.
    Jak sądzicie przetrwają zimę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *