Ogrodowe Kalendarium

Ogrodowe Kalendarium to przewodnik przez 12 miesiący w ogrodzie, na balkonie i tarasie.

Zapraszam do korzystania 🙂

kalendarium

Sadzenie/Wysiew Pielęgnacja Inne
STYCZEŃ:
·         Końcem miesiąca do pojemników wysiewamy nasiona pod rozsadę pierwiosnków i begonii. ·         Sprawdzamy, czy okryte na zimę rośliny są dobrze zabezpieczone.·         Jeśli na iglakach leży dużo śniegu – odśnieżamy, by ciężki nie połamał gałęzi.·         Pamiętajmy o rzadkim, ale regularnym podlewaniu roślin w doniczkach, na balkonach i tarasach. *)
LUTY:
·         Pod koniec miesiąca wysiewamy do pojemników lobelię, petunię, begonię. ·         Jeśli mamy w domu rośliny, które zimuję jest to dobry czas na ich nawożenie i przesadzenie do większych donic.·         Pamiętajmy o rzadkim, ale regularnym podlewaniu roślin w doniczkach, na balkonach i tarasach. *)
MARZEC:
·         Pierwsze wysiewki do gruntu – zaczynamy od warzyw odpornych na chłody. Posiać możesz cebulkę, groch, bób.·         Końcem miesiąca możesz sadzić nowe drzewka i krzewy w ogrodzie. ·         Marzec to czas pierwszych prac ogrodowych – trawnik - wygrabienie i wertykulacja. Jeśli masz żywopłot to jest to pierwszy moment na jego przycinkę.·         Pamiętajmy o rzadkim, ale regularnym podlewaniu roślin w doniczkach, na balkonach i tarasach. *) Pierwszy Dzień Wiosny
KWIECIEŃ:
·         Sadzenie krzewów kwitnących: róż·         Wysiew: nasturcji, słoneczników, aksamitek, nagietków, maciejka.·         Sadzimy mieczyki. ·         Sezon ogrodowy w pełni.·         Kwiecień to dobry czas na założenie nowego trawnika.·         Przy temperaturach utrzymujących się na poziomie 10 stopni Celsjusza – możesz przenieść do oczka wodnego rośliny, który zimowały w pomieszczeniu.·         W tym miesiącu przycinamy róże oraz skracamy forsycje, gdy już przekwitną. 22.04. - Dzień Ziemi
MAJ:
·         Wysadzamy do pojemników na balkony i tarasy oraz na rabaty: petunie, pelargonie, niecierpki fuksje, aksamitki. ·         Dbamy o trawnik – kosimy i nawozimy.·         Przycinamy krzewy ozdobne po przekwitnięciu·         Teraz jest dobry czas na nawożenie.·         Warto też pomyśleć o naturalnej ochronie roślin przed szkodnikami. 15.05 – „Zimna Zośka”. Tak w tradycji przyjęto nazywać okres, kiedy kończą się zimne temperatury. Po „Zimnej Zośce” zwykło się sadzić ciepłolubne rośliny, gdyż przymrozek już nie powinien wrócić.
CZERWIEC:
 koszenie trawnika ·         Trawnik jest po nawożeniu z maja jest zadbany i bardzo szybko odrasta – stąd konieczność częstego koszenia oraz podlewania.·         Usuwamy cebulki tulipanów, po przekwitnięciu, po ostrożnym wykopaniu ich – należy je wysuszać. Najlepiej odłożyć cebulki w przewiewne miejsce i luźno poukładać.·         Końcem miesiąca przycinamy krzewy po przekwitnięciu. Różom, które kwitną kilka razy w roku przycinamy pędy z przekwitłymi kwiatami, dla obfitszego kwitnienia.·         Czas polskich truskawek.
LIPIEC:
·         Rozmnażanie przez podział peoni i irysów - najlepiej w 2, 4 tygodniu po kwitnieniu ·         Dbamy o trawnik – kosimy go i nawozimy.·         Czas na strzyżenie żywopłotów.·         Zbieramy maliny, robimy sok.
SIERPIEŃ:
·         Końcem miesiąca sadzimy iglaki.·         Sadzimy byliny, które kwitną wczesną wiosną i latem. ·         Czas zbiorów owoców: wiśni, porzeczek, czereśni, agrestu oraz przygotowywania przetworów.·         Po zbiorach owoców warto usunąć stare   pędy – tzn. prześwietlić krzewy owocowe.
WRZESIEŃ:
·         Pora sadzenia roślin cebulkowych zimujących w gruncie. Sadzimy: tulipany, narcyzy, przebiśniegi, hiacynty, krokusy, zawilce i lilie.·         Do ogrodu i na balkon dokupujemy i wsadzamy w miejsce przekwitniętych kwiatów chryzantemy, wrzosy – które pięknie kwitną jesienią.·         Pozostałe kwiaty cebulkowe wykopujemy, układamy w przewiewnym pomieszczeniu, by przeschły przygotowując je do zimowania w pomieszczeniu. ·         Czas jabłek i gruszek, z których będziemy robić świeży kompot. Owoce zbieramy zrywając je z drzewa, tak by nie były obite podczas upadku.(Obite się szybciej psują)
PAŹDZIERNIK:
·         Idealna pora na sadzenie nowych krzewów, drzewek ozdobnych i owocowych. To równocześnie dobry moment na przemyślenie aranżacji ogrodu.·         Jeśli jeszcze nie posadziliśmy to do połowy miesiąca możemy wysadzić do gruntu tulipany, narcyzy i hiacynty. ·         Odświeżamy trawnik – usuwamy chwasty, dosiewamy nasiona trawy w puste miejsca, kosimy.
LISTOPAD:
· ·         Zanim nadejdą mrozy chronimy rośliny przed przyszłymi mrozami: włókniną otulamy tuje w donicach, inne rośliny zimozielone, na rabaty kładziemy gałęzie iglaków, usypujemy kopczyki ziemi koło róż, hortensji i magnolii.
GRUDZIEŃ:
·         Grudzień to bardzo dobry czas by wysadzić do pędzenia rośliny cebulowe, które mają zakwitnąć w marcu i kwietniu ·         Podlewamy rośliny zimujące w pomieszczeniach – raz na 2-3 tygodnie.·         Pamiętajmy o rzadkim, ale regularnym podlewaniu roślin w doniczkach, na balkonach i tarasach. *)·         Spulchniamy ziemię w doniczkach roślin pokojowych, by rośliny miały lepszy dostęp tlenu.

·         Zadbajmy o choinkę i gwiazdę betlejemską, by dłużej były piękną dekoracją domu

 

*) Rośliny wieloletnie, które zostawiliśmy otulone włókniną w doniczkach na balkonach i tarasach – zimą również wymagają podlewania. Częstotliwość podlewania należy dostosować do temperatur oraz należy uważać by nie przelać, bądź przesuszyć roślin. Gdy mamy otwarty balkon, na donicach leży śnieg – może się okazać, że podlewanie nie jest konieczne.

Na balkonie zimę przetrwają m.in.: tuje, barwinek, lawenda, szczypiorek.

2 komentarze do “Ogrodowe Kalendarium”

  1. Widziałam ostatnio cały przed warzywniakiem chodnik obstawiony wrzosami. Pięknie wyglądały.
    Jak sądzicie przetrwają zimę?

  2. Tak, wrzosy zakupione i przesadzone do ogródka z pewnością przezimują 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *