Kwiaty balkonowe „dla początkujących”

Na rynku można znaleźć ogromną ilość roślin, które nadają się do uprawy balkonowej. Często są łatwe w uprawie a przy zapewnieniu dobrych warunków nie sprawiają żadnych problemów. Obficie kwitną, owocują lub są ozdobne z liści. Poszczególne kwiaty balkonowe oraz grupy warto ze sobą łączyć, aby tworzyć niebanalne aranżacje.

Zieleń można uprawiać nawet na niewielkim balkonie – w zasadzie ogranicza nas tylko wyobraźnia. Kwiaty balkonowe zwisające uprawia się często w wiszących koszach oraz w skrzyniach montowanych na poręczach. Gatunki o pokroju wzniesionym pasują wszędzie. Te osiągające większe rozmiary (liczi, oleander, bukszpan, iglaki) uprawia się w pojemnikach wolnostojących. Na małym balkonie warto postawić na ogród wertykalny, zajmujący niewiele miejsca a pozwalający na uprawę wielu roślin. Pionowa uprawa to optymalne wykorzystanie powierzchni. Aby uprawa była efektywna i łatwa, trzeba dbać o odpowiednie terminy wykonywania poszczególnych zabiegów. Kwiaty balkonowe, zwłaszcza te jednoroczne, najlepiej sadzić/wystawiać na zewnątrz po Zimnej Zośce (15maja) – podaje wymarzonyogrod.pl. Najważniejszym aspektem przy wyborze gatunków (oprócz indywidualnych preferencji) jest usytuowanie balkonu.

Kwiaty balkonowe lubiące słońce – propozycje na słoneczny balkon

Większość gatunków najlepiej sobie radzi na balkonach dobrze oświetlonych, ale wolnych od bezpośredniego nasłonecznienia. W takich warunkach często uprawia się begonię stale kwitnącą, lobularię, cyklamen perski, frezje, kalceolarie mieszańcowe, portulakę wielkokwiatową i zawilce. Z gatunków ozdobnych z liści jest to optymalne stanowisko dla koleusa Blumego. Interesujące propozycje gatunków o ozdobnych owocach na widny balkon to m.in. papryka roczna i golteria. Znacznie większy problem zachodzi na balkonach wystawy południowej. Promienie słoneczne w takich miejscach są na tyle intensywne, że mogą doprowadzić do poparzenia i odbarwiania liści. Ponadto kwiaty balkonowe wymagają większej opieki – trzeba je często podlewać, w letnie upały nawet dwa razy dziennie. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest stosowanie mat cieniujących i donic z automatycznym systemem nawadniania – podaje Ogrodosfera.pl. Roślinom na etapie sadzenia można również dodać do podłoża hydrożele – magazynujące wodę. Na południowym, „prażącym” balkonie najlepiej sprawdzi się uprawa mało wymagających i odpornych werben, osteospermum, bratków, gazani i pelargonii. Trzeba przy tym pamiętać, że kwiaty balkonowe wieloletnie – przynajmniej w większości – są wrażliwe na niskie temperatury i przed nadejściem przymrozków należy przenieść je do pomieszczenia.

Rośliny cienia – na balkony wystawy wschodniej i północnej

Najbardziej znane cieniolubne kwiaty balkonowe to fuksje i plektrantusy. Pierwsza grupa co prawda w zacienionych miejscach kwitnie mniej obficie, za to rzadziej jest atakowana przez szkodniki. Plektrantus koleusowaty, znany także jako komarzyca, to gatunek ozdobny z liści. Roślina jest szczególnie przydatna na zacienionych balkonach, gdyż wydziela związki odstraszające komary. Warto ją uszczykiwać (aby pobudzić krzewienie) i usuwać pędy kwiatostanowe. Inne kwiaty balkonowe radzące sobie przy małej ilości światła to pilea, bluszczyk kurdybanek oraz lobelia. Szczególnie cenna przy aranżacji jest ostatnio wymieniona grupa – to zwisające kwiaty balkonowe, które pięknie komponują się z innymi gatunkami w wiszących koszach. Jako kwiaty balkonowe można traktować także zioła. Wiele z nich wytwarza atrakcyjne kwiaty – to m.in. szałwia i lawenda. Z reguły jednak na cienistych balkonach lepiej sprawdzają się rośliny przyprawowe i lecznicze ozdobne z liści (mięta, rozmaryn, bazylia, tymianek). Osłonięta wystawa jest dla nich najbardziej odpowiednia, gdyż wytwarzają wtedy więcej olejków eterycznych. Dzięki temu są bardziej aromatyczne – co ma znaczenie w kuchni i domowej apteczce.

Powyższe kwiaty balkonowe są stosunkowo łatwe w uprawie. Oczywiście żadna roślina nie „uchowa się”, jeśli będzie uprawiana w nieodpowiednich warunkach i nieprawidłowo pielęgnowana. Dlatego decydując się na stworzenie aranżacji z kwiatów balkonowych, trzeba pamiętać że są to żywe dekoracje w ogromnej mierze uzależnione od człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *