Mały miejski ogród – jak otrzymać wspaniałe plony na niewielkiej powierzchni?

Wiele osób sądzi, że posiadając jedynie kilka metrów kwadratowych ziemi, nie są w stanie stworzyć ogrodu, który mógłby dać przyzwoite plony. To nieprawda! Wystarczy jedynie zapał, kilka godzin pracy oraz znajomość paru trików, by nawet mieszkając w mieście móc cieszyć się własnymi zbiorami. Dodatkowo robiąc zakupy w internetowym sklepie ogrodniczym nie będziemy musieli poświęcać na całe przedsięwzięcie ogromu gotówki. Co więc jest ważne przy tworzeniu miejskiego ogrodu?

Doceniaj każdy centymetr przestrzeni

Nawet posiadając działkę o wielkości 5x5 metrów jesteśmy w stanie wydobyć z niej wszystko, co jest konieczne do tego, by przygotowywać swoje posiłki z dodatkiem własnoręcznie wyhodowanych ziół czy warzyw. Jak podkreślają eksperci z rolmarket.pl, umiejętność planowania i racjonalnego wykorzystania przestrzeni jest kluczem w przypadku małych ogrodów. Zacznijmy od odpowiedzenia sobie na poniższe pytania:

  1. Co chciałbym mieć w ogrodzie?
  2. Czy chcę poświęcać dużo czasu na jego pielęgnację?
  3. Czy wartość rekreacyjna ogrodu jest dla mnie ważna?
  4. Czy estetyczność projektu ma znaczenie?
  5. Czy chcę uprawiać ogród z wykorzystaniem ekologicznych preparatów?

Dzięki tym prostym pytaniom będziemy posiadali już chociażby zarys pomysłu na swój ogród. Aby zmaksymalizować przestrzeń warto przed sadzeniem czegokolwiek rozdzielić podłoże na poszczególne strefy. Do tego celu możemy użyć obrzeży EKO-BORD, które są niezwykle elastyczne, a jednocześnie trwałe, więc bez problemu będziemy mogli je dopasowywać do swojego projektu. Gdy już przenieśliśmy plan z papieru na ogród, czas zająć się przygotowaniem podłoża.

Ochrona roślin

Przy naprawdę małej powierzchni ogrodu nie można pozwolić sobie na możliwość pojawienia się chwastów lub choroby wśród roślin. Rozniosą się one bowiem niezwykle szybko, przez co będziemy mogli stracić wszystkie plony, a wraz z nimi czas i pieniądze, jakie poświęciliśmy na cały projekt. Zainwestujmy więc w ciemne agrowłókniny, które uniemożliwią rozrost i kiełkowanie chwastów. Wyłóżmy nimi podłoże, a w miejscach, w których znajdą się nasze rośliny, zróbmy po prostu stosowne otwory. Całość wystarczy następnie zasypać kamieniami lub korą. Takie rozwiązanie sprawdza się jednakże najlepiej w przypadku krzewów i nie jest dość opłacalne, jeśli mowa o uprawie warzyw. W takim wypadku warto postawić na środki ochrony roślin. Wybierajmy tylko te, które są ekologiczne i nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Na niewielkich powierzchniach korzystanie z intensywnych, chemicznych preparatów może być nieoczekiwane w skutkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *