Mszyce – jak się ich pozbyć?


Mszyce powodują karłowacenie roślin, zwijanie się liści, opadanie kwiatów, bądź owoców. Dzieje się tak ponieważ mszyce żywią się sokami roślinnymi. Wysysają je. Mszyce atakują wiele gatunków roślin. Są wśród nich zarówno krzewy, jak i rośliny ozdobne oraz drzewa owocowe. Ofiarami mszyc mogą stać się: czereśnie, agrest, wiśnie, śliwy, jabłonie, grusze, orzech włoski, orzech laskowy, truskawki, winorośl, porzeczki, maliny, koperek, nasturcje.

Sposoby na mszyce:

Odstraszanie:

Odstraszyć mszyce można dzięki roślinom takim jak: cebula, czosnek, kolendra, anyż, lawenda, mięta i ruta. Wystarczy pomiędzy lubiane przez mszyce rośliny posadzić wyżej wymienionych sprzymierzeńców.

Naturalni wrogowie:

Naturalnymi wrogami mszyc są biedronki. Zarówno dorosłe owady, jak i ich larwy żywią się mszycami. Dobrze jest więc zachęcić je do zadomowienia się w ogrodzie. Kiedy w ogrodzie znajda się biedronki, dobrze jest im zapewnić miejsce na przezimowanie - w trawie, bądź w liściach pod drzewami oraz dać przeżyć ich larwom. Larwy te ani wyglądem, ani kolorem nie przypominają kropkowanych biedronek.

Domowe sposoby:

Odpowiednie sadzenie roślin. Takim sposobem może być zamiast w jednym miejscu sadzić rośliny, które mszyce lubią - jak koperek posadzić je pomiędzy innymi grządkami. Dzięki temu mszyce będą mieć utrudniony atak, a dobre sąsiedztwo będzie w stanie odstraszyć je na dobre.

Spryskiwanie mlekiem: Bierzemy chude mleko. Mieszamy pół na pół z woda i opryskujemy rośliny. Efekty są bardzo szybko widoczne. Sposób opisany przez Dirka Manna, w książce "Ziołowy ogród".

Spryskiwanie wyciągiem z pokrzywy zwyczajnej: Najlepiej zebrać pokrzywy jeszcze przed kwitnieniem, zalać wodą. Odczekać 24 godziny i taką cieczą spryskać zaatakowane krzewy.

Spryskiwać wywarem z cebuli: Cebulę posiekać, zalać woda i zagotować. Ostygniętym wywarem spryskać rośliny - siedliska mszyc.

Ze sklepowej półki:

Preparaty chemiczne stosuje się przeważnie wtedy, gdy domowe sposoby zawiodą. mamy do wyboru wiele środków chemicznych. Jednym z nich jest "Eko Mszyca" - jeśli mszycami dotknięte są małe skupiska roślin. Wiele środków, które skutecznie obchodzą się z mszycami bazuje na substancji - prymikarb.  Środki te można stosować na rośliny rolnicze, sadownicze, warzywne, zielarskie, czy w leśnictwie. Jednym z takich środków jest Agro Prymikarb - na większe uprawy.

Jeśli środkami chemicznymi traktujemy rośliny z jadalnymi owocami należy uważnie zapoznać się z informacjami na temat okresów spryskiwania. Niektóre środki stosuje się przed kwitnieniem, inne w trakcie kwitnienia, inne po zbiorach.

2 komentarze do “Mszyce – jak się ich pozbyć?”

  1. Z kwiatów balkonowych pozbyłam się mszyc spryskując wodą z mlekiem. Skutecznie i szybko. Ale jak się pozbyć mszyc z ziół w doniczkach? Wcale nie odstrasza ich kolendra, bo właśnie na niej siedzą. Obok bazylii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *