O czym warto pamiętać robiąc przetwory

Niebawem kończy się lato, a w tej porze roku matka natura jest dla nas bardzo łaskawa. Przez cały okres lata mogliśmy zajadać się owocami i warzywami sezonowymi. Teraz nadszedł czas na ich przygotowanie, by móc je spożywać również jesienią i zimą. Jak więc zrobić przetwory na zimę?

Wybierz jakie przetwory chcesz zrobić

Przed rozpoczęciem robienia przetworów zastanów się co chcesz zrobić. Czy chcesz zrobić jak najwięcej dżemów i marmolad, a może chcesz zamarynować grzyby lub zrobić sałatki z warzyw. To zdecyduje, czego najbardziej będziesz potrzebować i jak będziesz musiała się przygotować do wykonania przetworów. Jeśli już wiesz co chcesz zrobić, czas zabrać się do pracy.

Wybieraj tylko świeże produkty

Jeśli decydujesz się na robienie przetworów, czy  to z owoców, warzyw, czy grzybów, to koniecznie wybieraj do tego świeże produkty, które wiesz, że są dobrej jakości. Jeśli masz gnijące już ogórki, lub truskawki, z którymi nie wiesz co masz zrobić, a żal ci ich wyrzucać, lepiej nie zajmuj się tworzeniem przetworów. Do tego potrzebne są świeże, zdatne jeszcze do spożycia produkty.

Przygotuj przepisy

Mimo, że w przygotowaniu przetworów nie ma nic trudnego, to zawsze warto mieć przy sobie przepis, by nie zapomnieć o żadnym składniku. Tak więc wydrukuj sobie wszystkie potrzebne ci przepisy i miej je zawsze pod ręką w kuchni, byś mogła do nich zaglądać podczas robienia przetworów, by sprawdzić, czy wszystko robisz dobrze.

Dokładnie umyj słoiki

Jeśli decydujesz się na robienie przetworów musisz przygotować sobie kilkanaście słoików. Większość gospodyń decyduje się na korzystanie już używanych słoików, zamiast kupować nowe jedynie  do zrobienia przetworów. Jeśli więc używasz starych słoików, to koniecznie dokładnie je wyczyść. Często w słoikach zostaje zapach z poprzedniej zawartości, co może zmienić smak przetworu, a nawet sprawić, że nie będzie on zdatny do spożycia. Tak więc wyczyść wszystkie słoiki dzień przed zaczęciem przygotowywania przetworów.

 

Tekst: Klaudia Ozimek

Zdjęcie: FreeImages.com/Zsuzsa N.K.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *