Ogród jesienią – prace, które trzeba wykonać

Czy wiesz, że bez odpowiedniego przygotowania ogrodu na zimę możesz wiosną … nie mieć do czego wracać? Prace wykonywane w ogrodzie jesienią służą określonym celom, nie tylko estetycznym. Dlaczego warto grabić liście, kosić trawę i usuwać zaschnięte rośliny? Dowiedz się tego z naszego tekstu.

O okresie jesiennym warto pomyśleć jako o ostatniej chwili w roku, kiedy możesz wykonać jakiekolwiek prace w ogrodzie. Po pierwszych przymrozkach nie będzie już można przycinać roślin, gdyż jest to dla nich niebezpieczne. Z kolei zamarzniętą lub przykrytą śniegiem glebę nie sposób odpowiednio oczyścić lub przekopać.

Łatwo więc zauważyć, że od tego, ile pracy włożysz w jesienne porządki, zależy to, w jakim stanie będzie Twój ogród po zimie. ZIEMOVIT pokaże Ci, jak wiele korzyści mogą przynieść z pozoru banalne prace ogrodowe!

Jesień w ogrodzie – konieczne grabienie liści

Grabienie liści z trawnika stosuje się nie tylko ze względów estetycznych. Przede wszystkim, sukcesywne usuwanie opadłych liści sprawi, że na trawniku nie utworzy się nieprzepuszczająca powietrza lub wody darń. Dzięki temu po wczesnowiosennych roztopach nie pojawią się nagie fragmenty ziemi albo (co gorsza) pleśń śniegowa.

Pozostawienie niezagrabionych liści na zimę może również poskutkować tym, że wiosną na Twoim trawniku wyrośnie mnóstwo chwastów. Dlaczego? Otóż rozkładające się liście zwiększają kwasowość gleby, dzięki czemu chwasty mają idealne środowisko do rozwoju, podobnie jak pędraki (larwy chrabąszczy majowych) czy turkucie podjadki. Te ostatnie szkodniki mogą szybko zniszczyć nie tylko trawnik, lecz także resztę roślin w ogrodzie.

Grabienie liści pomoże także ochronić rośliny ogrodowe przed rozwojem i rozprzestrzenianiem się chorób. Jeśli np. nie zauważyłeś pierwszych objawów mączniaka prawdziwego na liściach drzew i nie usunąłeś chorych liści, na wiosnę konieczne będą opryski środkiem SIARKOL® EXTRA 80 WP.

Zbieranie spadów z drzew owocowych – zabezpieczenie ogrodu jesienią przed grzybami

Część ogrodników pozostawia zaschnięte jabłka czy gruszki pod drzewami owocowymi na zimę, gdyż sądzą, że tym sposobem użyźniają glebę wokół rośliny. Owszem, gnijące owoce są źródłem substancji odżywczych, ale dla bakterii, grzybów oraz innych szkodników. Jedną z koniecznych jesiennych prac ogrodowych jest więc zebranie zarówno spadów z drzew oraz krzewów, jak i uschniętych owoców pozostałych na pędach czy gałęziach.

Jesienne koszenie trawnika – gwarancja zielonego trawnika na wiosnę

Jesień w ogrodzie to także czas ostatniego przed zimą koszenia trawnika, które należy wykonać w połowie października. Jeśli pozostawisz długie źdźbła trawy na zimę, to wiosną może się okazać, że murawa zgniła i cały trawnik jest dogłębnie zniszczony. Z kolei zbyt radykalne skoszenie trawnika jesienią może poskutkować przemarznięciem systemu korzeniowego trawy. Przed zimą najlepiej więc przyciąć trawnik na wysokość 4–5 cm.

Uwaga: po ostatnim koszeniu trzeba dokładnie zebrać skoszoną trawę. Warto również rozsypać nawóz jesienny do trawników, który zwiększy odporność murawy na mróz i śnieg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *