Pielęgnacja orchidei, pielęgnacja storczyków


Orchidea, nosząca również nazwę storczyk to pięknie kwitnąca wieloletnia roślina doniczkowa. Orchidee mają duże, bądź małe kwiaty, które spotkać można w wielu odmianach kolorystycznych. Są wśród nich orchidee białe, żółte, różowe, fioletowe, a nawet błękitne. Kwiaty mogą być jednobarwne, albo mogą być wielokolorowe, obsypane drobnymi barwnymi punktami.

Aby storczyki pięknie rosły i często i obficie kwitły przestrzegaj podstawowych zasad pielęgnacji:

  1. Ziemia dla storczyków jest inna niż dla większości roślin doniczkowych. Są w niej kawałki kory drzewnej. Orchidee nie potrzebują ziemi, by rosnąć.
  2. Twoja orchidea powinna mieć dostęp do odpowiedniej ilości światła. Jeśli przez dłuższy czas nie kwitnie może to oznaczać, że ma światła zbyt wiele, bądź za mało.  Postaw ją w miejscu o innym natężeniu oświetlenia i obserwuj reakcję rośliny.  Storczyki dobrze czują się na południowym parapecie.
  3. Storczyk nie lubi zbyt obfitego podlewania.  Zbyt częste podlewanie może uszkodzić korzenie rośliny. Najlepiej jeśli między jednym, a drugim podlewaniem ziemia w doniczce zdąży przeschnąć. Podlewaj rośliny najlepiej wodą o temperaturze pokojowej raz na 5 do 7 dni. W dni upalne mogą wymagać częstszego podlewania.
  4. Storczyki najlepiej czują się w wilgotnym klimacie. Dobrze zrobi im więc zraszanie liści i kwiatów. Możesz też postawić nawilżasz powietrza w ich okolicy.
  5. Zastosuj specjalny nawóz do orchidei. Dzięki niemu kwiaty będą lepiej odżywione i będą częściej zakwitać.
  6. Korzenie orchidei czasem wyrastają poza doniczkę. Nie należy ich obcinać. Orchidea będzie czerpać wilgoć z powietrza.
  7. Kiedy orchidea przekwitnie skróć jej gałązkę i pielęgnuj tak jak to jest wyżej opisane. Uzbrój się w cierpliwość. Niektóre orchidee każą dłużej czekać na kwiaty, ale warto poczekać na te piękne i obficie kwitnące rośliny.

Zareaguj natychmiast jeśli zauważysz:

Miękkie liście - miękkie, pomarszczone liście orchidei będą świadczyć o zbyt obfitym podlewaniu. Jeśli liście Twojej orchidei są pomarszczone odczekaj z następnym podlewaniem tak długo, aż ziemia w doniczce przeschnie.

Pomarszczone liście orchidei będą świadczyć o zbyt obfitym podlewaniu. Jeśli liście Twojej orchidei są pomarszczone odczekaj z następnym podlewaniem tak długo, aż ziemia w doniczce przeschnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *