Pielęgnacja orchidei, pielęgnacja storczyków

Orchidea, nosząca również nazwę storczyk to pięknie kwitnąca wieloletnia roślina doniczkowa. Orchidee mają duże, bądź małe kwiaty, które spotkać można w wielu odmianach kolorystycznych. Są wśród nich orchidee białe, żółte, różowe, fioletowe, a nawet błękitne. Kwiaty mogą być jednobarwne, albo mogą być wielokolorowe, obsypane drobnymi barwnymi punktami.

Orchidea - kwiaty z ponownego kwitnienia

Aby storczyki pięknie rosły i często i obficie kwitły przestrzegaj podstawowych zasad pielęgnacji:

  1. Ziemia dla storczyków jest inna niż dla większości roślin doniczkowych. Są w niej kawałki kory drzewnej. Orchidee nie potrzebują ziemi, by rosnąć. W skpelach znajdziesz specjalne mieszanki dla orchidei.
  2. Twoja orchidea powinna mieć dostęp do odpowiedniej ilości światła. Jeśli przez dłuższy czas nie kwitnie może to oznaczać, że ma światła zbyt wiele, bądź za mało.  Postaw ją w miejscu o innym natężeniu oświetlenia i obserwuj reakcję rośliny.  W naturze orchidee rosną w miejscu ciepłym, wiglotnym, z prześwitującym, ale nie pełnym słońcem.  U mnie bardzo dobrze czują się na parapetach z zachodniej strony. Gdy będą w pełnym słońcu - szczgólnie podczas letnich upałów mogą nadmiaru słońca nie wytrzymać. Gdy mamy w domu storczyk obserwujmy go. Czy wyrastają mu nowe liście? Jeśli nie pojawią się kwiaty może to oznaczać, że ma za ciemno.
  3. Jak podlewać orchidee? Storczyk nie lubi zbyt obfitego podlewania.  Zbyt częste podlewanie może uszkodzić korzenie rośliny. Ryzyko zgnicia. Najlepiej jeśli między jednym, a drugim podlewaniem ziemia w doniczce zdąży przeschnąć. Podlewaj rośliny najlepiej wodą o temperaturze pokojowej raz na 5 do 7 dni. W dni upalne mogą wymagać częstszego podlewania. Możesz też stosowac im kąpiele. Zanurz doniczkę w wodzie, niech chwilkę tak postoi potem odstaw na stałe miejsce. Jeśi ograniczysz sie jedynie do podlewania, le zrobisz to z sercem Twpje orchidee odwdzięczą się 🙂
  4. Storczyki najlepiej czują się w wilgotnym klimacie. Dobrze zrobi im więc zraszanie liści i korzeni. Możesz też postawić nawilżasz powietrza w ich okolicy. U mnie najlepiej czują się podlewane raz na tydzień i zraszane raz, dwa razy w tygodniu.
  5. Zastosuj specjalny nawóz do orchidei. Dzięki niemu kwiaty będą lepiej odżywione i będą częściej zakwitać. w sklepach mamy różne formy nawozów zarówno do ziemi, do podlewania, jak i do zraszania liści. wybierz to, co będzie dla Ciebie najlepsze. Najważniejsza jest przy tym regularność. Raz na jakiś czas warto dać roślince odpocząć w kwitnęciu, by mogła się trochę zregenerować.
  6. Korzenie orchidei czasem wyrastają poza doniczkę. Nie należy ich obcinać. Orchidea będzie czerpać wilgoć z powietrza dzięki wystającym korzeniom. Gdy moje orchidee mają już bardzo dużo korzeni poza doniczką przesadzam je do nowej ziemi. Czekam z przesadzeniem na moment, gdy przekwitną. Inaczej kwiaty mogą im opaść.
  7. Kiedy orchidea przekwitnie skróć jej gałązkę i pielęgnuj tak jak to jest wyżej opisane. Uzbrój się w cierpliwość. Niektóre orchidee każą dłużej czekać na kwiaty, ale warto poczekać na te piękne i obficie kwitnące rośliny. Na początku podcinałam pędy u orchidei tuż nad drugim oczkiem. Teraz je zostawiam i obcinam dopiero wtedy, kiedy część pędu zdrewnieje. Zauważyłam, że roślinki wypuszczają nowe pędy najczęściej powyżej. Te pędy nie wyglądają tak idealnie prosto, jak świeżo zakupiona roślinka w sklepie. Za to bardzo obficie kwitną i często ponawiają kwitnienie.

Zareaguj natychmiast jeśli zauważysz:

Miękkie liście - miękkie, pomarszczone liście orchidei będą świadczyć o zbyt obfitym podlewaniu. Jeśli liście Twojej orchidei są pomarszczone odczekaj z następnym podlewaniem tak długo, aż ziemia w doniczce przeschnie.

Sprawdź więcej informacji o orchideach:

4 najczęstsze problemy i jak im przeciwdziałać - piełegnacja storczyków na piątkę  z plusem 🙂

Pomarszczone liście orchidei będą świadczyć o zbyt obfitym podlewaniu. Jeśli liście Twojej orchidei są pomarszczone odczekaj z następnym podlewaniem tak długo, aż ziemia w doniczce przeschnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *