Pielęgnacja pelargonii, czyli jak dbać o pelargonie, by długo i intensywnie kwitły

Pelargonie - ich nazwa pochodzi od słowa "pelargos" bocian. W angielskim geranium. Pelargonie liczą 200-250 odmian. W naturze rosną głównie w ciepłym klimacie. Wśród pelargonii znajdziemy wiele kolorów (czerwone, białe, różowe) oraz wielkości i kształtów kwiatów i liści (pelargonia rabatowa, bluszczolistna, angielska).

Najczęściej spotkmay w sklepie pelargonię rabatową i bluszczową (zwisającą).

pelargonie-geranium

Aby pelargonie ogrodowe pięknie rosły i często i obficie kwitły przestrzegaj podstawowych zasad pielęgnacji:

  1. Ziemia - do posadzenia pelargonii możesz użyć ziemi do roślin balkonowych kwitnących.  Na dole doniczki możesz zrobić drenaż. Pelargonie możesz też wysadzić na rabatce. W naszych warunkach pelargonie mogą na zewnątrz rosnąć jedynie w miesiącach bez przymrozków.
  2. Pelargonie a szczególnie rabatowe lubią słońce. Nadają się więc do balkonów i tarasów skierowanych na południe (przetestowałam). Bluszczolistne lubią półcień.
  3. Podlewanie - pelargonie lubią słońce, ale wymagają regularnego podlewania. Podczas podlewania należy zwrócić uwagę na to gdzie lejemy wodę. Podlewając pelargonie unikaj zalewania wodą łodyżek i liści. Uwaga! Regularnie moczone liście będą nam szybko żółknąć.
  4. Nawożenie - warto regularnie nawozić pelargonie. Odwdzięczą się częstym (ciągłym) kwitnieniem. Do nawożenia można zastosować granulaty o przedłużonym działaniu. W sprzedaży są również specjalnie przygotowane dla pelargonii preparaty. Te stosuje się w zależności od produktu 1, 2 razy na tydzień.
  5. Pelargonie będą się pięknie prezentować na balkonie jeśli odpowiednio o nie zadbamy. Po przekwitnięciu należy usunąć przekwitłe kwiaty, bądź całe kwiatostany, usuwamy też regularnie suche, brązowe i żółte liście.
  6. Pelargonie będą się nam trzymać i pięknie kwitnąć na balkonie przez cały ciepły okres. Są w stanie wytrwać pierwsze przymrozki. Nie przeżyją większych mrozów. Na zimę możemy je przetrzymać w domu. W chłodniejszych temperaturach (14 stopni) przetrwają zimę, przy wyższych będą nadal rosnąć.

W domu pelargonie możemy mieć przez cały rok.

  1. Pelargonię da się stosunkowo łatwo rozmnożyć poprzez sadzonki.
  2. Uwaga na długie deszcze. Pelargonie bardzo kochają słońce, ale nie lubią deszczu. Krótki kapuśniaczek, po którym jest słońce im nie zaszkodzi. Ale długie deszcze, brak słońca może im się dać mocno we znaki.  Po obfitych i długotrwałych opadach na ich liściach może pojawić się pleśń.

Aby tego uniknąć warto pelargonie ochraniać przed deszczem (przestawić na suchy tył balkonu), usuwać gorzej wyglądające kwiaty i kwiatostany.

 Powodzenia 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *