Pielęgnacja trawnika po zimie

Zima to czas w roku, podczas którego najmniej myślisz o swoim trawniku. Jeśli nie mieszkasz w obszarze, który jest stosunkowo ciepły przez cały rok, z pewnością na ten okres odłożyłeś kosiarkę i jesteś gotowy na kilka miesięcy relaksu, zanim będziesz musiał ponownie rozpocząć rutynowe czynności konserwacyjne.

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić nawet w najcięższą zimę, która zapewni piękny, bujny dziedziniec, gdy znów zacznie się wiosna. Później są działania, które warto zrobić gdy zacznie się wiosenny czas i na tych się skupimy w dzisiejszym artykule.

O czym warto wiedzieć przed przystąpieniem do pielęgnacji trawnika?

Twój biedny trawnik wymaga delikatnej pielęgnacji po zimowych mrozach. Śnieg działa jak osłona, ale lód jest bardzo szkodliwy dla murawy - zamraża komórki roślinne, miażdży korzenie i prowadzi do najgorszego dla roślin. Warunki ciągłego zamarzania i rozmrażania są jeszcze gorsze dla korzeni, które przez to mogą stać się kruche i obumrzeć. Sól drogowa jest również szkodliwa dla trawników. Trawa znajdująca się w pobliżu ulic oraz wzdłuż podjazdów i ścieżek może wymagać całkowitej wymiany - trawa wiosną powinna zazielenić się, jeśli widzisz nic takiego się nie dzieje to dla Ciebie wyraźny sygnał ostrzegawczy.

Od czego zacząć pielęgnację trawnika po zimie?

Zniszczone płaty trawnika są łatwe do wyciągnięcia, ponieważ żadne korzenie nie mocują murawy do gleby. Przerób te obszary szpadlem, a następnie zsuń z powierzchni. Kolejnym krokiem jest wyrwanie wszelkich pozostałości chwastów i innych niechcianych roślin. Następnie na tak odsłoniętą glebę należy nałożyć odpowiednią odżywkę – im lepszej jakości – tym lepiej dla Twojego trawnika.

Później już przychodzi pora na zasiew. Aby zrobić to w prawidłowy sposób:

  • Rozmieść nasiona równomiernie w ziemi i lekko je zgrab.
  • Nawadniaj codziennie – ale lekką mgiełką (najlepiej zraszając przez 15 minut każdego dnia, aby utrzymać odpowiednią wilgotność gleby). Jeśli gleba wyschnie, nasiona nie wykiełkują.
  • Gdy nasiona już zaczną kiełkować można już podlewać je bardziej obficie.
  • Nakarm młode kiełki nawozem o wysokiej zawartości fosforu.
  • Świeża trawa powinna wzrosnąć na co najmniej 3 centymetry przed pierwszym koszeniem.

Czy można zrobić coś, aby wiosną trawa była w lepszym stanie?

Tak, istnieją pewne działania, ale wymagają myślenia o trawniku jeszcze przed sezonem zimowym. Późna jesień lub wczesna zima to najlepsze momenty do dodatkowego nawożenia traw. Jeszcze przed pierwszym mrozem, zapewnij swojemu trawnikowi dokładne nawożenie, aby dostarczyć mu wszystkie składniki odżywcze, które mogły zostać usunięte z gleby podczas upalnych letnich miesięcy. Temperatura będzie coraz niższa – a nawóz pozostanie w glebie i będzie odżywiał korzenie trawnika przez całą zimę. Właśnie dzięki temu, gdy nadejdzie wiosna, jest większa szansa na to, że trawnik będzie pełen zdrowej, bujnej, zielonej trawy, która została nawet zimą odżywiona dobrymi składnikami nawozowymi - intensywnie działającymi pod śniegiem.

Na koniec jeszcze jedna wskazówka - podczas ostatniego miesiąca lata należy stopniowo obniżać podstawę kosiarki za każdym koszeniem. Powolne przycinanie trawy pozwoli jej dobrze zimować, a jeśli pozostawisz trawnik zbyt wysoki w miesiącach zimowych, będzie on siedliskiem wszystkich zwierząt, które potrzebują ciepłego miejsca do spania.

Potrzebujesz więcej porad dotyczących pielęgnacji ogrodu? Chcesz wiedzieć jak to robią specjaliści – zajrzyj na stronę firmy zajmującej się ogrodami. Tutaj uzyskasz szereg dodatkowych wskazówek, jak również w razie potrzeby – profesjonalną pomoc.

2 komentarze do “Pielęgnacja trawnika po zimie”

  1. Witam!
    Czy można prosić o usunięcie z adresu URL końcówki „s” z https?
    W tym momencie lin nie działa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *