Przygotowanie garażu pod montaż bramy

Kiedy podejmiemy decyzję o tym, aby zautomatyzować bramę garażową to już od pierwszych chwil, od kiedy tylko powstanie projekt powinniśmy dokładnie zapoznać się z wszystkimi parametrami technicznymi. Jedynie bowiem taka skrupulatność da gwarancję prawidłowego montażu. Oczywiście, nie trzeba się obawiać, jeśli nie będziemy w czymś się orientować, ponieważ we wszystkim pomogą nam doświadczeni monterzy.

Powierzchnia garażu do zagospodarowania

Najważniejszą kwestią, jeszcze zanim zdecydujemy się zamontować napędy do bram jest ustalenie, jaką wielkość ma mieć brama. Jest to również uzależnione od tego, jaka jest de facto sama powierzchnia garażu. Jeśli bowiem mamy garaż na dwa samochody, czyli dwustanowiskowy to również brama będzie większa niż wtedy, kiedy mamy standardowo miejsce na jeden samochód. Wówczas najlepiej sprawdzi się szeroka, podwójna brama. Jeżeli z kolei garaż jest długi i wąski to możemy zdecydować się na węższy wjazd. W każdym z przypadków automatyka będzie inaczej zamontowana. Ma to tym większe znaczenie, że w chwili obecnej można decydować się u wiodących producentów na indywidualne zamówienia. Nie bez znaczenia będzie także to, aby jak najdokładniej zastanowić się, jaką faktycznie funkcję ma do spełnienia nasz garaż. Im bowiem więcej rzeczy zamierzamy w nim przechowywać, tym wejście musi być szersze. Kolejno, należy zastanowić się, czy wybrać bramę o wyższym bądź niższym czynniku termoizolacji. Tutaj liczy się to, czy brama stanowi element konstrukcji budynku, czy jest osobną bryłą architektoniczną. Wolno stojące garaże muszą być dodatkowo chronione przed utratą ciepła i tutaj będzie ważne dodatkowe zabezpieczenie.

Kolejne, ważne pytanie odnosi się do tego, kiedy należy zamontować bramę garażową. Często bowiem na etapie budowy garaż stanowi przechowalnię dla różnych sprzętów, a także materiałów budowlanych i wykończeniowych. Montaż bramy docelowej powinien odbyć się wtedy, kiedy wszystkie elementy, instalacje, napędy do bram są założone. Warto mieć świadomość, że o rodzaju napędu należy pomyśleć jeszcze przed wyborem bramy, ponieważ to napęd determinuje rozkład instalacji elektrycznej.  Ma to zastosowanie w poszczególnych sytuacjach, dlatego dobrze będzie wskazać na parę przykładów. Przy napędach podsufitowych gniazdko można zaplanować na suficie, z boku od osi bramy. To pozwoli swobodnie podpiąć napęd. Z kolei, przy napędach bocznych nie ma potrzeby planować podłączenia na suficie. Nie można też zapominać o przewodzie do silnika, umożliwiającym zamontowanie naściennego przycisku do otwierania bram.

Ważne jest także to, aby pamiętać o wszystkich czynnościach przed montażem. Przede wszystkim, już przed samym montażem bramy garaż musi mieć położone tynki. Nie jest to ważne pod kątem estetyki, ale również tego, że jest to bardzo praktyczne. Po założeniu napędu nie będzie bowiem dostępu do powierzchni pod wałem prowadnicy i późniejsze nakładanie tynku będzie też mogło uszkodzić bramę i zanieczyścić ją. Ważne jest wypoziomowanie podłogi, gdyż wylewka późniejsza mogłaby doprowadzić do rozregulowania bramy i otworu wjazdowego. Inne ważne czynności to: wypoziomowanie nadproża, węgarków i ościeży. Oczywiście, najważniejsze jest wypoziomowanie ściany na której znajdować ma się brama.

Kwestie wykończeniowe

Zadbanie o wszystkie kwestie wykończeniowe jest istotne. Oczywiście, kiedy zainteresujemy się tematyką taką jak napędy do bram to będziemy wiedzieli, że zautomatyzowana brama musi być zamontowana jak najdokładniej, z zachowaniem wszystkich szczegółów, aczkolwiek przystosowanie garażu okaże się tak samo ważne. Wykończenie ścian garażu, wykończenie sufitu garażu oraz jego ocieplenie to podstawa. Z kolei, kiedy przygotowuje się posadzkę to należy pamiętać o tym, że określenie ostatecznego poziomu posadzki jest niezbędne dla precyzyjnego wyregulowania bramy oraz do bezbłędnego założenia napędu pod kątem położeń krańcowych bramy, a więc pozycji przy całkowitym otwarciu i zamknięciu. Przygotowanie instalacji pod napęd zależy nie tylko od rodzaju wybranego napędu, ale również od tego, jakie dodatki do bramy będziemy instalować.

Dlatego, kiedy przygotowujemy garaż pod montaż bramy to nie możemy o niczym zapomnieć. Korzystając ze wskazówek znajdujących się w tym artykule szybko zauważymy, że zamontowana brama założona jest bezbłędnie, a do tego nasz garaż w całości okaże się funkcjonalny. Montowanie napędów do bram jest już standardem, w związku z tym należy dopilnować właściwej kolejności, po to, by wszystkie elementy idealnie ze sobą współgrały i żeby  napęd w bramie automatycznej mógł działać bez zarzutu.

Natomiast, kiedy montujemy napęd w garażu starszej daty to trzeba pamiętać o całkowitej modernizacji, po to, by uchronić się przed awarią. Im bardziej tego dopilnujemy, tym większe szanse na to, że w przyszłości nie będziemy mieć zupełnie problemów, kiedy chodzi o funkcjonowanie bramy. To zaś wpłynie na nasz komfort mieszkania. Im bardziej pilnuje się tych kwestii, tym nasz dom będzie nowocześniejszy, a życie prostsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *