Rośliny, które pomogą nam odstraszyć komary, pająki i kleszcze

Czas lata, to okres, kiedy pojawiają się komary pająki i kleszcze. Nie łatwo się ich pozbyć, a potrafią one być uciążliwe. Nie raz zdarzyło nam się znaleźć pająka ukrytego w miejscu, gdzie nie powinien się znaleźć. Komary zaś potrafią nas przegonić ze spaceru do domu. I chociaż te dwa stworzenia nie stwarzają dla nas żadnego zagrożenia, to kleszcze niestety już tak. A ich obecność znacznie wzrasta w okresie wakacji. Jak więc uchronić się przed nimi, czy istnieją jakieś sposoby, by je odstraszyć?

Na każdy problem znajdzie się rozwiązanie. Tak więc i na komary pająki, czy kleszcze jest jakiś sposób. Przy ich odstraszaniu niezbędne będą rośliny. To określone zioła mogą w łatwy sposób odstraszyć pająki i komary.

Rośliny na pająki

Foto: Freeimages.com/Cristiana Serpa

W letnie wieczory pająki mogą wchodzić do naszego domu przez otwarte okna, czy uchylone drzwi. Znacznie łatwiej zapobiec temu zdarzeniu, niż potem usuwać pająki z domu. W tym mogą pomóc nam trzy rośliny. Pierwsza z nich to mięta. Ma ona intensywny zapach, który odstrasza pająki. Wystarczy, że położymy liście mięt przy oknie, czy drzwiach, a pająki na pewno nie będą chciały zakraść się do domu. Pomocna może okazać się również lawenda. To kolejna roślina o bardzo intensywnym zapachu. Ona także pomoże odstraszyć pająki w letnie wieczory. Kolejną rośliną, której nie tolerują pająki, jest pokrzywa. Wszystkie te rośliny sprawią, że raz na zawsze pozbędziemy się pająków z naszych domów.

Rośliny, które odstraszają komary

Foto: Freeimages.com/Martyn E. Jones

Komary to zmora każdego lata. Nie możemy udać się na spacer do lasu i nie zostać zaatakowanym przez komary. Niestety produkty dostępne w sklepach nie zawsze są skuteczne. Jednak w ogrodzie możemy znaleźć rośliny, które odstraszają komary. Jedną z nich jest pokrzywa. Zapach pokrzywy działa zniechęcająco dla komarów. Nie lubią one zapachu pokrzywy i unikają one z nią kontaktu. Kocimiętka, mimo że ta roślina kojarzy nam się z kotami, to ma ona niezawodne działanie na komary. Kocimiętka zawiera w sobie neptalkton, którego nie tolerują komary. Clematis to roślina, która jest trująca dla komarów.

Rośliny na kleszcze

Foto: Freeimages.com/Michael & Christa Richert

Kleszcze mogą powodować u nas wiele groźnych dla życia schorzeń. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio się przed nimi chronić. Kleszcze możemy znaleźć w każdym lesie. Znajdują się one nie tylko na drzewach, ale również w trawach i krzewach. Wszyscy jesteśmy narażeni na kleszcze nawet w swoich ogrodach. Niezbędna jest więc ochrona przed nimi. W tym pomóc nam może chrzan pospolity. Ta roślina nie tylko odstrasza kleszcze, ale jest również w stanie je zabić. Cebula ma ona w sobie zawarte składniki, które odstraszają kleszcze. Tak jak w przypadku komarów, kocimiętka działa również na kleszcze.

Tekst: Klaudia Ozimek

Foto tytułowe: Freeimages.com/Ulrik De Wachter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *