Rośliny w ogrodzie, w jakim miejscu je posadzić?To w jakim miejscu posadzisz rośliny ma bardzo duży wpływ na to, jak będą rosnąć, na ile łatwo da się je pielęgnować. Czy konieczne będą dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne, czy też nie. Dlatego zanim zaczniesz wsadzać pierwsze sadzonki zastanów się nad poniższymi punktami:

Sprawdź jaki rodzaj gleby masz w Twoim ogrodzie. Odczyn gleby ma istotny wpływ na zdrowie roślin. Są specjalne testy, dzięki którym poznasz ph gleby.  Ziemia w ogrodzie może być piaszczysta, bądź iłowata, teren może być skalisty.

Drugim kryterium jest wybór roślin, które lubią duże nasłonecznienie i tych, które wolą zacienione obszary ogrodu. Jednak wybranie odpowiedniego miejsca dla roślin to coś więcej niż tylko kwestia słońca.

Kolejną ważną sprawą w wyborze lokalizacji jest fakt, czy dana roślina będzie się dobrze czuć posadzona w miejscu, gdzie jest wietrznie, czy też wymaga osłony przed wiatrem - tak jak krzewuszka na pniu.

W jakim regionie Polski mieszkasz? Jakie u Ciebie są zimy? Niskie temperatury mają niebagatelny wpływ na kondycję roślin. Są rośliny, które zniosą największe mrozy i takie, które nie wytrzymają ponad 20 stopniowego mrozu.

Jeśli w Twoim ogrodzie oprócz roślin ozdobnych mają rosnąć warzywa, to wybierz dla nich takie miejsce, które będzie mieć bezpośrednio nasłonecznienie przez minimum 6 godzin na dobę. To dzięki odpowiedniej ilości światła twój ogródek warzywny będzie w stanie wyprodukować dla Ciebie owoce i warzywa najlepszej jakości.

Ogród powinien cieszyć Twoje oczy. Dlatego decydując się na kwiaty posadź je w takim miejscu, byś był je w stanie zobaczyć przez swoje okna. Siedząc przy biurku będziesz mieć widok na zieleń, a siedząc w salonie na pięknie rozkwitnięte kwiaty.

Istotny jest też kąt padania promieni słonecznych. Kwiaty kierują swoje główki ku słońcu. Kiedy decydujesz się na posadzenie kwiatów przed oknami, bądź obok ogrodowej altanki pamiętaj o tym, że rano będą kierować główki ku wschodowi, a wieczorem ku zachodowi.

Powodzenia

Jolanta

http://ogrod.lifho.com/tag/krzewuszka-na-pniu/

1 komentarz do “Rośliny w ogrodzie, w jakim miejscu je posadzić?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *