Sposób na mały ogród

Przydomowy ogród to często powód do dumy. Pragniemy, by był jak najpiękniejszy, by cieszył oczy domowników i gości. Zazwyczaj stanowi funkcjonalną przestrzeń do wypoczynku - chcemy w nim spędzać czas z rodziną i ze znajomymi, bawić się z dziećmi. Kwestie estetyczne, choć nie mniej ważne, musimy podporządkować temu, czemu ogród ma służyć. Praktycznym rozwiązaniem będą zatem kwiaty umieszczone w donicach i skalniak w kącie ogrodu.

kwiaty2

Mobilne piękno

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dużo kwiatów ogrodowych doskonale sprawdza się również w donicach. To już nie tylko pelargonie czy surfinie, które królują na polskich balkonach, ale to na przykład również wszystkie gatunki dalii. Rośliny te kwitną przez całe wakacje, dzięki czemu w okresie, kiedy najwięcej korzystamy z ogrodu, będzie on stale piękny i kolorowy, dalie bowiem dostępne są w wielu odmianach kolorystycznych, spotykane są również gatunki dwubarwne. Pozwala to na tworzenie wielu rozmaitych kompozycji, w zależności od tego, co lubimy najbardziej. Równie ciekawą propozycją do sadzenia w donicach są kanny, w każdej ich odmianie. “Cleopatra”, o mocnych, mięsistych liściach i efektownym kwiatostanie ładnie będzie komponować się z drobniejszym, choć imponującym intensywnym kolorem “Luciferem”. Dzięki temu, że są to rośliny stosunkowo wysokie, doskonale sprawdzą się w donicach kaskadowych lub jako tło dla mniejszych kwiatów. Ciekawym kwiatem, który warto sadzić w donicach w okolicach tarasu, jest chlidanthus pachnący. To niepozorny kwiat, który osiąga do 20 cm wysokości, tworzy ładne, kuliste krzaczki, z których wyrastają żółte kwiaty o ciepłym odcieniu słońca. Co ważne, to roślina o bardzo silnym, cytrusowym zapachu, dzięki czemu pobyt na tarasie czy w ogrodzie będzie przywodzić na myśl egzotyczny ogród pomarańczowy.

Zielone tło

Kwiaty w donicach są praktycznym rozwiązaniem, łatwo zmieniać ich położenie i wygląd. Ci, którzy pragną jednak czegoś stałego, co będzie niejako wyrazem ich przywiązania do domu i ogrodu, powinni zdecydować się na skalniak. Umieszczony w rogu ogrodu nikomu nie będzie przeszkadzać, naturalnie wtopi się w otoczenie, przez co będzie jego subtelną ozdobą. Warto dobrze wybrać rośliny, koniecznie takie, które dobrze rosną na skalnych rabatach. Zacząć trzeba od tła - żywopłot można wzbogacić o krzaki gipsówki białej. To niewymagająca, wdzięczna roślina o drobnych, białych kwiatach, dobrze znana z bukietów. Doskonale radzi sobie tak z mrozem, jak i z intensywnym słońcem, dzięki czemu będzie cieszyć oczy przez długie lata. Ciekawym rozwiązaniem jest zasadzenie różnego rodzaju traw ogrodowych. Dużą popularnością cieszy się turzyca buchanana - roślina wybijająca się na wysokość ok. 50 - 70 cm, o charakterystycznych, ostrych liściach w odcieniach brązu. Wytrzymała, kwitnąca od maja do końca lipca, stanowi ciekawy element kontrastowy. Na zimę wymaga okrycia w celu ochrony przed silnym mrozem. Bardziej odporny na polskie zmiany klimatu jest krwawnik ”Red velvet”, który ma niezwykłe zdolności adaptacyjne i rośnie praktycznie w każdych warunkach. Przez całe lato, od czerwca do końca sierpnia, kwitnie, dając duże czerwone kwiaty, które doskonale nadają się też do bukietów czy na ozdobne suszki.

Kolory wśród skał

Jeżeli chodzi o najniższą warstwę skalniaków, warto zastanowić się nad roślinami zielonymi. Wśród nich warta polecenia jest kokoryczka wielokwiatowa, o drobnych listkach z białymi obwódkami umieszczonymi na długich gałązkach. Ciekawie wygląda w okresie kwitnienia, gdy pojawiają się na niej białe kwiatki, a później - owoce. Z takim otoczeniem dobrze skomponują się konwalie majowe, choć tu trzeba pamiętać, by kupować sadzonki tylko ze sprawdzonych centrów ogrodniczych, ponieważ jest to roślina, która w środowisku naturalnym podlega ochronie. Kontrastować z nimi będą filotowe lub błękitne dzwonki kropkowane. Mają one tę zaletę, że wabią do ogrodu motyle, przez co na własnym podwórku będzie można poczuć się jak na leśnej łące. Wykończenie estetyczne skalniaka warto zostawić astrom - typowo polskim kwiatom, niewymagającym i łatwym w hodowli. Mnogość barw sprawi, że nawet najmniejszy ogród będzie miał szansę stać się tym najpiękniejszym.

Hodowcy oferują wiele odmian i gatunków kwiatów. Warto zapytać ogrodnika, które z nich najlepiej sprawdzą się w naszym ogrodzie. Dzięki temu unikniemy rozczarowań i będziemy cieszyć się piękną przestrzenią do wypoczynku i spotkań w gronie bliskich i znajomych.

Fotografia pochodzi ze strony Bilscy.info

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *