Sprawdź najtańsze sposoby na nawadnianie ogrodu

Nie ma roślin, które są w 100% odporne na suszę. Bez wody nie ma życia i nie ma obfitych plonów. Więc nie oszukujmy się, bez odpowiedniego podlewania nie będziemy mieli zdrowych roślin, warzyw i owoców. Wiemy, że woda jest z roku na rok droższa. Dlatego tutaj przedstawiamy najlepsze sposoby na tanie nawadnianie ogrodu.

Zbiorniki na deszczówkę

Wodę pozyskiwaną z deszczu mamy praktycznie za darmo, tylko trzeba znaleźć odpowiedni sposób na jej przechowywanie. Tutaj z pomocą przychodzą nam zbiorniki na deszczówkę, mogą być one naziemne lub podziemne. Zdecydowanie najtańszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zakupienie naziemnego zbiornika na deszczówkę. W przypadku podziemnego zbiornika na deszczówkę największe koszty poniesiemy podczas jego montażu. Tego typu zbiorniki mają dużą pojemność, co jest nieadekwatne do ilości opadów jakie występują w ciągu roku.

Naziemne pojemniki na deszczówkę spotkamy w różnych wzorach i kolorach. Niektóre z nich przypominają swoim wyglądem ozdobne dzbany, a inne drewniane beczki. Przy zakupie takiego zbiornika na deszczówkę zwróćmy uwagę na to jaką ma pojemność, wysokość, z jakich materiałów został wykonany, czy jest odporny na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV oraz na to, w jaki sposób można pobierać z niego wodę. Wygodne w użyciu pojemniki na deszczówkę z gwintowanym otworem na praktyczny kranik znajdziecie w Przydomu.pl.

Własna studnia

Jeśli macie na swojej działce starą studnię, nie zakopujcie jej. Zawsze możną ją zmodernizować i może się jeszcze przydać. Zwłaszcza do podlewania ogrodu. Jeśli jednak nie macie takowej studni, to zawsze możecie ją wywiercić. Woda z własnej studni to duże ułatwienie i zmniejszenie rachunków za wodę z wodociągów. Dzięki takiej studni będziecie mieli wodę praktycznie za darmo. Tutaj jedynie trzeba pokryć koszty  modernizacji lub wybudowania nowej studni. Pewnie zastanawiacie się jak wykopać studnię, najlepiej zatrudnić do tego zadania specjalistów, którzy najpierw ocenią, czy na tej konkretnej działce są wody gruntowe i jakiego typu studnię warto wybudować.

Rodzaje studni w ogrodzie

Studnia kopana – zwana również kręgową. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona wykonana z kręgów betonowych. Może być kopana ręcznie, przez co nie jest zbyt głęboka. W tego rodzaju studni zbiera się woda gruntowa, która nie jest jeszcze bardzo dobrze przefiltrowana. Uzyskana z niej woda nadaje się do picia, najlepiej sprawdza się przy podlewaniu ogrodu.

Studnia abisyńska – czyli studnia wkręcana. Tego rodzaju studnię wykonujemy poprzez wkręcanie w grunt rury ze stożkowatym ostrzem. Może być wykopana maksymalnie na głębokość 7 metrów. Wodę z takiej studni pobieramy ręcznie, poprzez ruszanie dźwignią. Ruch tłoka tworzy ciśnienie, które podnosi słup wody do góry. W tym przypadku również pobieramy wodę z wód gruntowych, więc nie nadaje się ona do picia. Najlepiej stosować ją tylko w ogrodzie.

Studnia wiercona – zwana również głębinową, tutaj wykopuje się otwór za pomocą specjalnego świdra. Tym sposobem możemy dowiercić się do głębszych warstw wodonośnych. Tego typu studnia jest wiercona na dużych głębokościach. Pozyskiwana z niej woda nadaje się głównie do picia. Ma bardzo wysoką jakość, dlatego szkoda marnować ten rodzaj wody do podlewania ogrodu.

Podlicznik do podlewania ogrodu

Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś podlewał ogród wodą z wodociągów, gdzie ma dodatkowo podłączone koszty ścieków. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale można zamontować dodatkowy licznik wody do podlewania ogrodu. W tym przypadku płacimy tylko za wodę, tutaj nie mamy podpiętych kosztów za odprowadzanie ścieków. Zastosowanie takiego rozwiązania jest proste, wystarczy złożyć wniosek do MPWiK o wydanie warunków technicznych dla zabudowy wodomierza ogrodowego. Później wszelkie prace techniczne na wewnętrznej sieci wodociągowej wykonujemy zgodnie z otrzymanymi warunkami. Po zamontowaniu takiego licznika zgłaszamy go do odbioru i plombowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *