Uprawa ziół

Zioła są nie dość, że zdrowe to jeszcze są to rośliny łatwe w uprawie.
Mogą rosnąć w ogrodzie, na balkonie, czy też na kuchennym oknie.
Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje o najbardziej popularnych ziołach.

bazylia

Zioło Pochodzenie Zimowanie Warunki uprawy Zioło polecane do
Koperek Pochodzi z Azji. Roślina jednoroczna. Charakteryzująca się krótkim okresem wegetacji. W zależności od gatunku, może być wysiewany kilka razy w roku. Stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru, gleba przepuszczalna. Nabiału, ryb, jajek, warzyw, grzybów i zup. Świetnie sprawdza sie w lekkich jogurtowych sosach, składnik chłodników oraz pieczonych i grillowanych ryb. Nieodzowny w przetworach zimowych - ogórki, idealny do rosołu i młodych, gotowanych ziemniaków.
Majeranek Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ale obecnie rośnie dziko tylko na Cyprze i w Turcji Z uwagi na temperatury w Polsce majeranek nie jest w pełni mrozoodporny.Bylina przy wyższych temperaturach, np. w warunkach szklarniowych może być wieloletnia.  Stanowisko ciepłe i słoneczne. Gleba żyzna, lekko zasadowa i przepuszczalna. Drobiu, wieprzowiny, ryb, zup, deserów i grzybów.
Rozmaryn Występuje w stanie dzikim w rejonie Morza Śródziemnego: Azory, Madera, Wyspy Kanaryjskie, Algieria, Maroko, Tunezja, Cypr, Turcja, dawna Jugosławia, Grecja, Włochy, Francja, Portugalia, Hiszpania Roślina wrażliwa na mróz. Wieloletnia pod warunkiem przezimowania ją w pomieszczeniu. Stanowisko ciele i słoneczne, przepuszczalna gleba.Roślina odporna na suszę. Wołowiny, jagnięciny, wieprzowiny, ryb, deserów, warzyw, napojów, owoców
Oregano Rośnie w Afryce Północnej, Europie i Azji. Niektóre z odmian są w stanie wytrzymać mrozy do -2z stopni. Miejsce słoneczne. Gleba przepuszczalna. Makaronów, sałat, serów, ryb, warzyw, wieprzowiny, wołowiny, grzybów.
Tymianek Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, obecnie rośnie dziko w Maroku, Grecji, Turcji, Włoszech i Hiszpanii. Roślina wieloletnia. Ciepłe i słoneczne, najlepiej południowe. Gleba przepuszczalna. Stosowany w większości tradycyjnych potraw.Nie powinno się go łączyć z majerankiem.
Lubczyk Pochodzi z Afganistanu i Iranu, rozprzestrzenił się też gdzieniegdzie poza obszarem swojego rodzimego występowania Roślina wieloletni. Stanowisko słoneczne, gleba przepuszczalna, z dużą zawartością wapnia. Mięs, zup, sosów, sałatek, chlebów, również jako składnik trunków (np. Kordiał).
Bazylia Pochodzi prawdopodobnie z tropikalnej strefy Afryki Roślina jednoroczna Stanowiska nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Gleba żyzna, przepuszczalna, próchnicza. Makaronów, warzyw (pomidorów), zup, sałatek.

1 komentarz do “Uprawa ziół”

  1. Ciekawa jestem, czemu te zioła kupowane w marketach nie potrafią dotrwać do następnego tygodnia na kuchennym parapecie? Fajnie byłoby, gdyby wpis był uzupełniony o informację, jak i kiedy wysiewać zioła do doniczek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *