Zaproś Feng Shui do Twojego ogrodu


Feng Shui to sztuka, która zrodziła się z konieczności tysiące lat temu na południu Chin. W Feng Shui chodzi o pozytywny przepływ energii, o równowagę i harmonię.  Stan równowagi jest źródłem spokoju i dostatku. W dosłownym tłumaczeniu Feng Shui oznacza wiatr i wodę.  Najczęściej stosowane są zasady Feng Shui wywodzące się ze Szkoły Czarnego Kapelusza (Buddyjskiej), założonej przez prof. Lin Yuna. Według Feng Shui środowisko w jakim żyje człowiek wpływa na jego zdrowie, samopoczucie, związki z innymi ludźmi i dostatek.

Aby polepszyć swoje najbliższe otoczenie zaproś Feng Shui do ogrodu. Feng Shui możesz wprowadzać powoli. Jedną z zasad Feng Shui jest działanie, najlepsze jest wtedy, kiedy następuje małymi kroczkami.

Według Feng Shui należy starannie pielęgnować swój ogród, obcinać stare konary. Feng Shui odnosi się do zasad estetyki. Stąd ogrody zaplanowane w myśl Feng Shui będą pozytywnie wpływać na zmysł wzroku. W Feng Shui wszystko ma swoje miejsce - dzięki temu cały ogród będzie uporządkowany. Tutaj znaczenie mają rośliny jakie zasadzisz, to w którym miejscu postanowisz dodać element wody do Twojego otoczenia. Dla wzmocnienia stref stosować można kamienne figurki i inne dekoracyjne elementy. W Feng Shui ważne jest również korzystanie z ogrodu - dlatego znajdziesz w jego zasadach i miejsce na odpoczynek i miejsce na zabawę dla dzieci.

Przed wprowadzeniem Feng Shui do swojego ogrodu należy zapoznać się  z jego podstawowymi zasadami:

Energia=Chi

W Feng Shui wiele uwagi poświęca się pozytywnemu przepływowi energii - Chi. Energia może negatywnie działać jeśli:

- jest zastana, nie płynie swobodnie

- przepływa zbyt szybki i z dużą siłą w Ciebie uderza.

Na przepływ chi wpływ mają: kształty, barwy, rozmieszczenie obiektów, bałagan, bądź jego brak. Chi wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne, umiejętności intelektualne, moce duchowe i psychiczne, szczęście, związki oraz charakter.

Bagua

Feng Shui posługuje się specjalną mapą energetyczną - bagua. Mapa ta odpowiada 9 sferom życia:

- Karierze

- Wiedzy

- Rodzinie

- Bogactwu

- Sławie

- Małżeństwu

- Dzieciom/Kreatywności

- Pomocnym ludziom/Podróżom

- Zdrowiu. Przy czym zdrowie jest w centrum bagua.

Bagua nanosi się na działkę i w ten sposób oznacza się części odpowiedzialne za poszczególne sfery życia.  Kiedy działa ma nieregularny kształt i brakuje w niej miejsca odpowiedzialnego za jedną bądź kilka sfer życia - może to na Ciebie działać negatywnie.  W Feng Shui istnieją remedia, które pozwalają zniwelować te braki.

Pięć elementów

W Feng Shui mowa jest o pięciu elementach. Są nimi: ogień, ziemia, metal, woda, drewno. Zaproszenie ich do ogrodu wprowadzi harmonię. Pięć wymienionych żywiołów wpływa na siebie pozytywnie, bądź negatywnie. Ten wpływ nazywa się cyklem kreatywnym bądź destruktywnym.

Równowaga pomiędzy Jin i Jang

Jin prezentuje energię kobiecą - delikatną, odżywczą, pasywną.

Jang prezentuje energię męską - agresywną, twórczą.

Jin i Jang połączone ze sobą tworzą koło, a w każdym z nich znajduje się punkt prezentujący kolor przeciwstawnej energii. Symbolizuje to fakt, że w każdym z nas jest odrobina energii płci przeciwnej. Celem jin i jang jest pełna równowaga. Nadawanie swojemu otoczeniu harmonii jest główną wytyczną Feng Shui.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *