Zdrowa żywność z ogródka


Ogródek warzywny krok po kroku:

 1. Wybór odpowiedniego miejsca. Jeśli pierwszy raz w życiu będziesz uprawiał rośliny zacznij od małego kawałka ogrodu. Dzięki małym rozmiarom łatwiej będzie Ci rozpocząć uprawę. W ogrodzie z pewnością znajdziesz miejsce na niewielkie grządki. Dobrze kiedy miejsce przeznaczone na warzywa i owoce ma wystarczająca ilość słońca w ciągu dnia.To dzięki słońcu owoce nabierają słodkiego smaku i są bogate  w witaminy. Kiedy wybrałeś miejsce pod swój ogródek warzywny oczyść ziemię z zbędnych roślin i korzeni, spulchnij ją.
 2. Zabezpieczenie przed zwierzętami. Jeżeli masz zwierzęta, albo Twoim uprawom mogą zagrażać zwierzęta żyjące dziko zabezpiecz rośliny przed uszkodzeniami przy pomocy siatki.
 3. Wybór roślin. Wybierz te, rośliny które lubisz wówczas będziesz chętniej zajmować się roślinami. Wybierz rośliny łatwe w uprawie.
  Są to: 

  • marchewka
  • cebula
  • pomidory - są wśród nich odmiany wiszące, które zajmują mniej miejsca. Pomidory możesz użyć na różne sposoby. Jako dodatek do sałatek - do greckiej, bądź jako ich główny składnik - pomidory z bazylią, do kanapek, sosów, zup.
  • truskawki - występują w różnych odmianach, również wiszących. Można jeść je "prosto z grządki", jako dodatek do ciast, w formie koktajli owocowych, dżemów.
  • poziomki
  • koperek
  • szczypiorek
  • rzodkiewki
 4. Zakup rośliny. Rośliny kupisz w formie sadzonek, bądź też nasion, które samodzielnie się wysiewa. Weź pod uwagę czas jaki został do wysadzenia roślin do gruntu. Decydując się na nasiona powinieneś ich zakup dokonać odpowiednio wcześnie, by zdążyć w najlepszym dla roślin momencie wysadzić je do gruntu.
 5. Rozsada. Wysadź je w odpowiednim miejscu. Podczas zakupu sadzonek bądź nasion zapoznaj się z informacjami zawartymi na opakowaniu. Znajdziesz tam instrukcje kiedy wysadzać rośliny do gruntu, jakie stanowisko lubią - słoneczne bądź zacienione, ile potrzebują wody oraz kiedy owocują. Wysadzając rośliny do gruntu weź pod uwagę ich przyszłą wysokość, to czy są rozłożyste. Posadź z jednej strony ogrodu wysokie rośliny, a z drugiej niskie. Na opakowaniu znajdziesz informację o tym w jakich odległościach wysadzić rośliny od siebie. Zachowanie odpowiedniej odległości zapewni im lepszy rozwój, a co za tym idzie ich owoce będą dorodniejsze.
 6. Nawadnianie roślin. Odpowiednia ilość wody sprawi, że owoce będą soczyste.
 7. Nawożenie ogródka. Kiedy chcesz zrobić to przy pomocy naturalnych metod użyj kompost. Kompost możesz samodzielnie przygotować.  Na kompost nadają się: trawa, resztki warzyw i owoców z kuchni. Zostawione w wybranym przez Ciebie miejscu w ogrodzie z czasem rozłożą się i dostarczą Twoim roślinom naturalnego nawozu.
 8. Zbieranie plonów. Już wczesnym latem będziesz cieszyć się pierwszymi owocami. Niektóre z ziół będziesz mógł jeszcze szybciej spożywać. Przy zbieraniu owoców, bądź cierpliwy. Kiedy truskawki zarumienią się nie jest to jeszcze sygnałem do ich zbierania. Owocom należy dać trochę czasu, by w naturalny sposób nabrały koloru, soczystości i odpowiedniego im smaku. Zbyt wcześnie zebrane będą mieć kwaśny posmak.
 9. Ekosfera dla roślin i ludzi. Twój ogród warzywny to miejsce gdzie wyhodujesz rośliny dzięki, którym zapewnisz sobie i Twojej rodzinie zdrowe odżywianie. Zdrowe żywienie jest dobre dla dorosłych, a w szczególności dla dzieci. Ogródek warzywny może być nie tylko miejsce wzrostu roślin, ale i dobrą lekcją dla Twoich pociech. Dzięki obserwacji roślin i pomocy przy ich sadzeniu nauczą się cierpliwie czekać na efekty swoich wysiłków. Zobaczą, w jaki sposób owoce rosną.

Powodzenia

Jolanta

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *